Jak na změkčení vody?

Přemýšlíte nad změkčením vody, ale nevíte, jestli je to potřeba? Přečtěte si, jak zjistit tvrdost vody a které změkčovače vody existují.

Co je tvrdá voda a proč ji změkčovat? 

Tvrdá voda je voda s vyšším obsahem minerálních látek vápníku a hořčíku. Podle vyhlášky by celková hodnota vápníku a hořčíku měla dosahovat hodnot mezi 2–3,5 mmol/l. Pokud voda obsahuje větší množství vápníku a hořčíku, označuje se jako voda tvrdá. V takovém případě ohrožuje životnost spotřebičů, zrychluje tvorbu vodního kamene a snižuje rozpustnost mýdla a pracích prostředků. 

Tip: Kromě vápníku a hořčíku obsahuje pitná voda i jiné látky. Přečtěte si které. 

Jak zjistit, jestli máte doma tvrdou vodu? 

Jakou vodu doma máte, zjistíte jednoduše. Stačí si pořídit indikační papírky nebo pozorovat, jestli se ve vašich spotřebičích objevují minerální látky. Například se vám vodním kamenem často zanáší rychlovarná konvice, vídáte bílé skvrny na koupelnových bateriích nebo ve dřezu a vaše prádlo je po vyprání tužší. 

Tvrdá voda totiž způsobuje usazování vodního kamene, což vede ke zkrácení životnosti spotřebičů, potrubí, ale i topných těles. Vodní kámen se usazuje i tam, kde ho nevidíte v bojleru nebo v průtokovém ohřívači. Kvůli tomu může docházet k vyšší spotřebě elektrické energie, protože na ohřev se vynaloží více času. 

Jak změkčit vodu? 

Změkčení vody pomůže prodloužit funkčnost spotřebičů a ušetří vám energii za topení a ohřev vody. Také spotřebujete méně mýdel a pracích prostředků, protože měkká voda zvyšuje jejich účinnost. Abyste tvrdou vodu změkčili, můžete použít různé změkčovače vody nebo třeba reverzní osmózu. Které druhy změkčovačů existují? 

Změkčovače na bázi soli 

Setkat se můžete s názvem katexové změkčovače vody, které fungují na principu iontové výměny. Změkčovač vody je napojený na hlavní přívod vody do domácnosti a zajišťuje automatickou přeměnu iontů. Tím dochází ke změkčení veškeré vody, která proudí do domu. Katex je změkčovací pryskyřice a sůl, na kterou se přichytí vápník a hořčík. Zmíněné minerály se pak vyplaví do odpadu. Katexový změkčovač musí být připojený k elektrické síti, což se může projevit na účtu za elektřinu. 

Polyfosfátové změkčovače 

Změkčovat vodu můžete i pomocí malých dávek fosforečnanů. Tvrdost vody neodstraní, ale voda bude mít vlastnosti měkké vody. Voda s obsahem fosforečnanů ale není vhodná jako pitná voda, proto by se fosforečnany měly používat lokálně, například jen pro myčku nádobí nebo pračku. 

Reverzní osmóza 

Dalším zařízením pro změkčení vody je reverzní osmóza, která se skládá z několika filtračních vložek, které zachytávají částice. Pokud má reverzní osmóza více filtrů, vodu filtruje účinněji. Dokáže si poradit také s větším obsahem vápníku a hořčíku, který způsobuje tvrdost vody.  

Tip: Přečtěte si v našem článku, jak reverzní osmóze funguje. 

Filtr na změkčení vody 

Změkčovací filtry používejte stejně jako polyfosfátové změkčovače pouze lokálně, a to pro přívody myček, praček a podobně. Vyhněte se pití vody, která prošla změkčovacím filtrem, protože může způsobit vážné zdravotní obtíže. Jak na filtraci, se dozvíte v článku Domácí filtrace vody aneb jak zajistit pitnou vodu. 

Ani měkká voda není výhra 

Zatímco tvrdá voda zanese vaše spotřebiče, příliš měkká voda zase způsobuje korozi potrubí, což může vést k vyplavení toxických látek do vody. Také může způsobit nedostatek minerálů v lidském těle, a v krajním případě dokonce měknutí kostí. Nechte si raději provést kompletní rozbor pitné vody, díky kterému zjistíte, jestli vaše voda potřebuje změkčit a do jaké míry. Budete tak vědět, jaký změkčovač vody do vaší domácnosti zvolit. 
 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám