Rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodou

Jistě jste už slyšeli o tom, že tvrdá voda může škodit spotřebičům. Víte, proč tomu tak je? Jaký je rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodou?

Co znamená, že je voda tvrdá nebo měkká?

Tvrdost vody lze zjednodušeně definovat jako množství rozpuštěného vápníku a hořčíku. Čím je voda tvrdší, tím více těchto prvků obsahuje. Tvrdost vody také souvisí s obsahem aniontů, a to hydrogenuhličitanů a síranů.

Měkká a tvrdá voda: Kde je hranice?

Obsah vápníku a hořčíku je zpravidla udáván v jednotkách milimolů na litr (mmol/l). Měkká voda je charakterizována 0,7 až 1,25 mmol/l, méně než 0,5 mml/l pak značí velmi měkkou vodu. Oproti tomu tvrdá voda se pohybuje v rozpětí 2,51 až 3,75 mmol/l, cokoliv nad 3,76 je už voda velmi tvrdá. Střed mezi tvrdou a měkkou vodou se nachází mezi 1,26 a 2,5 mmol/l.

Nezapomeňte, že tvrdost vody je jen jedním z aspektů kvality pitné vody. Neotestovaná voda může obsahovat dusitany, bakterie a další škodlivé látky. Nepijte škodliviny, udělejte si test pitné vody.

Oba typy, jak tvrdá voda, tak i měkká, mají své výhody a nevýhody. Co se týče zdravotního hlediska, vhodnější je spíše tvrdší voda. Vyhláška o pitné vodě č. 252/2004 Sb. doporučuje hodnoty 2 až 3,5 mmol/l. Pro technické účely je pak nejvhodnější zlatý střed, ani jeden z extrémů není prospěšný. Proč tomu tak je si vysvětlíme níže.

Vliv měkké a tvrdé vody na zdraví

Jak jsme si již řekli, tvrdá voda obsahuje více vápníku a hořčíku. Ty potřebujeme pro správnou činnost našeho těla a tvrdá voda funguje jako jejich přirozený zdroj. Nedostatek vápníku může vést k řídnutí kostí a zvýšenému tlaku. Chybějící hořčík nás zase může učinit náchylnější k cukrovce a hypertenzi.

Na druhou stranu pamatujme na poučku, že všeho moc škodí. Tvrdost je zdraví prospěšná jen do určité míry. Vyšší příjem těchto prvků může totiž zatěžovat ledviny.

Na technické účely se nehodí ani příliš měkká, ani příliš tvrdá voda

Nejspíše vás nepřekvapí, že tvrdá voda používaná na technické účely způsobuje řadu nepříjemností. Způsobuje rychlou tvorbu vodního kamene, čímž zkracuje životnost spotřebičů i potrubí a snižuje výkon topných těles. V tvrdé vodě se také špatně rozpouští mýdlo a prací a mycí prostředky.

Co už ale většina lidí neví je, že ani příliš měkká voda není ideální, protože zapříčiňuje korozi potrubí.  

Tip: Kvůli tvrdé vodě se nemusíte stěhovat. Stačí si pořídit zařízení, které ji upraví – reverzní osmózu nebo jiné změkčovače vody, například iontoměniče.

Shrnutí: Rozdíl mezi tvrdou a měkkou vodou

Abychom si to shrnuli:

  • Tvrdá voda je zdraví prospěšná, protože obsahuje vápník a hořčík. Pokud je však tvrdá až moc, může zatěžovat ledviny. Také urychluje tvorbu vodního kamene, čímž snižuje životnost spotřebičů.

  • Příliš měkká voda může vést k nedostatku minerálů v lidském těle, případně k postupnému odvápňování kostí. Také způsobuje korozi potrubí.

  • Ideálním řešením je tedy zlatý střed: hodnoty mezi 2 a 3,5 mmol/l.

Víte, jakou vodu máte doma? Udělejte si rozbor

Existují indikátory, které vám napoví, jestli doma máte měkkou, či tvrdou vodu – například nízká pěnivost mýdla nebo povlak na čaji a kávě jsou projevy typické pro tvrdou vodu. Přesnou hodnotu tvrdosti vody tak ovšem nezískáte. Pokud chcete zjistit, jestli je na místě začít používat změkčovače vody, nebo naopak tělu doplnit minerály, nechte si u nás v Laboratoři Monitoring udělat rozbor.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám