Reverzní osmóza: Účinný nástroj pro úpravu vody

Reverzní osmóza je účinný nástroj pro úpravu vody. Zbaví ji totiž všech rozpuštěných látek, mechanických nečistot, antibiotik a mikroplastů.

reverzní osmóza

Co je reverzní osmóza

Reverzní osmóza je metoda, která se používá k úpravě vody v domácnostech, v akvaristice, ve firmách a průmyslu, v nemocnicích a dalších oborech činností. Jedná se o komplexní úpravu vody, která v závislosti na účinnosti a počtu použitých filtrů zachytí primárně rozpuštěné soli a pevné částice jako hlínu a písek, ale také pesticidy, jiné organické látky, těžké kovy, chlor, antibiotika nebo mikroplasty

Chcete vědět, co všechno se může vyskytovat ve vodě z kohoutku? Přečtěte si článek -> Nepijte škodliviny, udělejte si test pitné vody.

Jak reverzní osmóza vody funguje?

Reverzní osmóza vody obsahuje několik filtračních vložek, které se liší tím, jak velké částice propustí. První filtr bývá sedimentační. Slouží k zachytávání větších částic, jako je štěrk, kamínky, hlína a písek. Nečistotami se filtr brzy zanese, a proto je potřeba ho zhruba dvakrát za rok vyměnit. 

Dále se v reverzních osmózách používají uhlíkové filtry, které zachytávají menší částice. Uhlíkových filtrů může být hned několik. Čím více filtrů reverzní osmóza má, tím účinněji filtruje. 

Po filtrech voda prochází membránou, která nepropouští rozpuštěné látky, jako například sůl a tvrdost vody. Po klasické osmotické membráně může a nemusí následovat UV membrána, která zaručuje dezinfekci vody po bakteriální stránce.  

Přídavné funkce reverzní osmózy: Mineralizátor 

Některé reverzní osmózy mohou kromě filtrů a membrány obsahovat i přídavné funkce. Jednou z nich je například už zmíněná UV membrána, nebo jiná přídavná zařízení určená k ošetření bakteriální nezávadnosti upravené vody. Pokud chcete využít reverzní osmózu pro úpravu pitné vody pro domácnost nebo ve firmách. je nutné doplnit osmózu tzv. mineralizátorem. Mineralizátor, jak se dá vytušit už z jeho názvu, přidává do vody potřebné přínosné minerály

Funguje reverzní osmóza vody proti virům?

Vzhledem k trvající pandemii koronaviru se čím dál častěji objevují dotazy, jestli reverzní osmóza odstraní i viry. Ano, správně sestavená osmóza viry i bakterie spolehlivě odstraní. Ale i kdyby tomu tak nebylo, nemusíte mít obavy: Z pitné vody se koronavirem nenakazíte.

Voda upravená reverzní osmózou na sebe váže všechny látky, se kterými přijde do styku – bohužel včetně škodlivin. Proto ji skladujte pouze v naprosto čistých nádobách. Pitím upravené vody například z PET lahve byste dosáhli jen toho, že do sebe voda vstřebá všechny nečistoty, které na plastu ulpěly.

Úprava vody pro využití v domácnosti pro pračky, žehličky, myčky 

Obzvláště v lokalitách, kde voda obsahuje vyšší koncentrace rozpuštěných minerálů, např. je velmi tvrdá (obsahuje mnoho vápníku a hořčíku) je reverzní osmóza dobrým řešením, jak šetřit pračku, myčku nebo topný systém před negativním působením těchto látek rozpuštěných ve vodě. Na rozdíl od lidí, kterým může voda zcela zbavená minerálů spíše ublížit, technická zařízení se minerály zanáší a v dlouhodobém horizontu se mohou i poškodit. 

Jak vybrat reverzní osmózu?

Při výběru reverzní osmózy hraje roli několik faktorů. Jedním z nich je účel, pro který chcete osmózu využívat. Existuje:

  • reverzní osmóza pro domácnost
  • reverzní osmóza pro firmy
  • reverzní osmóza speciálně pro restaurace a kavárny
  • reverzní osmóza pro průmysl
  • reverzní osmóza do akvária

Lišit se může i umístění osmózy. V domácnosti se nejčastěji se setkáte s reverzní osmózou, která se instaluje pod kuchyňskou linku nebo v koupelně. Výjimkou však nejsou ani osmózy na lince, a vyrábí se i osmózy s vlastním stojanem.

Důležitým faktorem, který byste rozhodně měli vzít v úvahu, je účinnost. Ta se u reverzní osmózy udává v procentech, která vyjadřují, kolik látek osmóza odstraní. Účinnost se pak uvádí pro každou látku zvlášť. Běžně se proto setkáte s tím, že reverzní osmóza vyčistí například 99 % mědi, ale jen 80 % niklu. Samozřejmě platí, že čím vyšší účinnost, tím lépe

Posledním faktorem, které vzít v úvahu při pořízení reverzní osmózy v domácnosti, je původ vody, resp. její složení. Rozlišuje se:

  • reverzní osmóza na vodu z kohoutku
  • reverzní osmóza na vodu ze studny

U vody ze studny byste však neměli spoléhat čistě na reverzní osmózu, ale pravidelně ji dezinfikovat. Jak a čím? To se dozvíte v článku Čištění a dezinfekce studny: Jak na to?

Kolik reverzní osmóza vody stojí?

Ceny reverzních osmóz se pohybují mezi dvěma tisíci a několika desítkami tisíc. Průmyslová reverzní osmóza pak může stát i stovky tisíc korun. Cena se zpravidla odvíjí od počtu filtrů a účinnosti osmózy.

Jak poznáte, jestli reverzní osmózu potřebujete?

Mít čistší vodu neuškodí nikdy. Jak ale poznáte, jestli je reverzní osmóza skutečně potřeba? Rozhodující je množství rozpuštěných a případně škodlivých látek ve vaší pitné vodě. Pokud voda obsahuje vyšší koncentraci tvrdosti, síranů či manganu, nebo pesticidy je reverzní osmóza (nebo jiný způsob čištění vody) téměř nutností. Přečtěte si, jak zjistíte, které látky vaše voda obsahuje, nebo si rovnou objednejte rozbor pitné vody, který to zjistí za vás.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám