Domácí filtrace vody aneb jak zajistit pitnou vodu?

Domácí filtrace vody vás ochrání před případným výskytem škodlivých látek a zdravotními problémy. Jak na ni a na co si dát pozor?

Nechte si provést rozbor vody 

Často se říká „jste to, co jíte“. Ovšem stejně tak by mohlo platit rčení „jste to, co pijete“. Ať už je to studniční voda z vašeho vlastního zdroje, nebo běžná „kohoutkovka“ – tedy pitná voda z veřejných vodovodů. Jak filtrovat vodu ze studny už jsme vám vysvětlili, a proto si ukážeme, jak na filtraci vody doma, tedy jak filtrovat vodu kohoutkovou

Než se však pustíte do domácí úpravy a filtrace vody, měli byste napřed získat přehled o její kvalitě. Nejspolehlivější je rozbor vody od akreditované laboratoře, kde máte jistotu, že získáte přesné a nezkreslené výsledky. Rozhodně byste se neměli spoléhat na rozbory podomních prodejců, kteří nabízí provedení rozboru u vás doma. Mají totiž jediný zájem – za každou cenu vám dokázat, že je vaše voda nekvalitní a prodat vám „zaručeně spolehlivý“ domácí filtr na vodu. 

Výsledky rozboru v normě? 

Pokud budou výsledky v pořádku, máte téměř vyhráno. Stačí se zbavit chlóru, který je v pitné vodě obsažený kvůli dezinfekci. Ve správném množství je zdraví neškodný, ale nemá příjemnou chuť ani vůni. Existuje několik způsobů, jak se chlóru zbavit: může to být filtrační konvice nebo i citronová šťáva – přečtěte si, jak na to. 

Kvalita vody je nevyhovující? 

Pokud některé z naměřených hodnot vaší pitné vody nebudou podle akreditované laboratoře v pořádku, máte několik možností: změnit zdroj, odstranit případnou kontaminaci, nebo pořídit domácí filtraci pitné vody. Doporučujeme vám se při výběru filtračního systému řídit těmito jednoduchými pravidly: 

  1. Vyžádejte si řešení domácí filtrace vody od odborníků. Kontaktujte alespoň tři různé firmy a pošlete jim výsledky svého rozboru vody. 

  1. Zvolte si nabídku, která nejlépe zohlední vaše konkrétní potřeby. Žádný filtrační systém není sám o sobě univerzální. Při výběru se řiďte nejen pořizovací cenou a provozními náklady, ale zohledněte i nároky na obsluhu a údržbu. 

  1. Postupujte dle návodu. Filtrační systém bude řádně fungovat pouze při správném zapojení nejlépe odborníky. Na vás jako na uživatelích je potom dodržování pokynů v přiloženém návodu. Dejte pozor zejména na údržbu a doporučené termíny výměny filtrů. 

Pozor na minerály! 

Všechny filtrační systémy musí splňovat hygienické požadavky definované ve vyhlášce č. 409/2005 Sb. Také musí mít doklad o testování v akreditované laboratoři. Ani to však nemusí být zárukou kvalitní a bezpečné filtrované vody. Dejte si pozor zejména na: 

  1. Osmotické filtry – hodí se pouze pro silně mineralizovaný zdroj vody, kterých je v Česku pod 1 %. Pití osmotické (demineralizované) vody představuje vážné zdravotní riziko! Ani filtry s tzv. „remineralizací“ (tedy zpětným obohacením filtrované body o potřebné minerály) neudělají z filtrátu kvalitní pitnou vodu. 

  1. Změkčovací filtry – platí pro ně podobné varování jako u osmotických filtrů. Používejte je tedy pouze pro technické přívody, jako jsou pračky, myčky apod. Tam mohou být užitečným pomocníkem v boji proti vodnímu kameni, který poškozuje topná tělesa spotřebičů. 

Kde hledat pomoc? 

Všechny informace o aktuální kvalitě vody a v ní obsažených chemických látkách vám ze zákona musí poskytnou váš dodavatel pitné vody. Pokud však chcete mít naprostou jistotu, nechte si provést kompletní rozbor včetně testu na přítomnost látek, který se běžně neprovádí. Jedině tak zvolíte systém domácí filtrace pitné vody právě pro vaše potřeby.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám