Co je tříkomorový septik?
Septik je vodotěsná nádrž, ve které se shromažďuje a čistí odpadní voda z domácnosti – rodinných a bytových domů, chat a podobně. Vyrábí se většinou z plastu do kulatého nebo hranatého tvaru. Septik je složený ze dvou až tří komor, které jsou oddělené, a protéká přes ně voda. Komory oddělují separační přepážky, díky kterým odpadní voda projde mechanicko-biologickým čištěním. Výhodnější je vybrat septik s více komorami, protože čištění pak bude účinnější.
Kam septik umístit?
Septik je vhodný na místa, kde není připojení na veřejnou kanalizaci. Proto se hodí na chalupy a chaty, kde často nepobýváte. V jeho funkci ho doplňuje navíc ještě pískový, štěrkový nebo biologický filtr. Pokud byste chtěli čistit odpadní vodu na místě, kde trávíte více času, pořiďte si čističku odpadních vod.
Na rozdíl od žumpy, ve které se voda jen shromažďuje a musí se vyvážet, v septiku odpadní voda nezůstává. Po procesu čištění nebo filtrace odtéká do kanalizace nebo do země. Proto můžete rovnou pořídit i tříkomorový septik s pískovým nebo bio filtrem, díky kterému můžete vodu vypustit sami. Vývozu sedimentů se ale jednou za rok nevyhnete.
Jak funguje tříkomorový septik?
Náklady na provoz tříkomorového septiku jsou minimální. Princip fungování septiku je totiž mechanický, takže nebudete spotřebovávat elektřinu. Jak tedy tříkomorový septik funguje?
-
Do první komory septiku přitéká odpadní voda z domácnosti, kde dochází k rozkládání pomocí enzymů a bakterií.
-
Hrubý kal se usazuje na dně a přečištěná voda s jemným kalem vtéká do druhé komory.
-
V druhé komoře dochází k téměř úplnému dočištění a rozložení kalu. Jen jemný kal se usazuje na dně.
-
Do třetí komory se vlévá už přečištěná voda, ve které je umístěný odtok. Než přes něj voda odteče, musí protéct přes pískový nebo biologický filtr.
-
Pak se může voda vypustit do kanalizace, povrchových vod nebo do země na pozemku.
Správná péče o septik
Protože se všechny sedimenty v komorách nerozloží, je nutné jednou za rok objednat fekální vůz, který zbytky odsaje. Během horkých letních dnů také můžete pocítit zápach, který bude pocházet ze septiku. Stačí použít enzymatické nebo bakteriální přípravky. Naopak se vyhněte chemickým přípravkům, které ničí prospěšné bakterie a narušují biologickou rovnováhu septiku.
Tip: Přečtěte si, jak se správně starat o septik.
Septik jen s povolením
Na septik se vztahuje vodní zákon č. 254/2001 Sb. O povolení vypouštět odpadní vodu volně do půdy a odtoků si proto musíte požádat. K septiku jako k vybudování vodního díla musíte mít i stavební povolení. Septik si můžete nechat povolit ohlášením nebo vodoprávním řízením.
Rozbor odpadní vody je nutností
Voda ze septiku se dostává do povrchových a odpadních vod a k jejímu vypouštění je navíc potřeba doložit rozbor odpadní vody. Využijte služeb Laboratoře Monitoring, která zjistí, jestli vypouštěná voda splňuje zákonné podmínky.