Vše, co potřebujete vědět o čištění septiku

Pravidelné čištění septiku je důležité pro jeho správné fungování. Co dělat při nepříjemném zápachu a jak mu předejít? Jak často provádět údržbu?

Pravidelná údržba pomáhá s efektivním fungováním 

Septik je velká nádrž zakopaná pod zemí a slouží k čištění odpadních vod, které vytékají z domu. Je alternativou k domácím čistírnám odpadních vod. V průběhu času se ale v nádrži vytvoří vrstvy kalu a vodního kamene. Abyste se jich zbavili, je důležité septik pravidelně čistit, jinak nebude efektivně a účinně čistit odpadní vodu. 

O tom, jak septik vypadá, jak funguje a jaké jsou jeho výhody, jsme vám už psali v článku Septik na chatu aneb jak na částečné čištění odpadní vody. Dnes se podíváme na zoubek tomu, jak septik čistit. 

Čištění septiku provádějte alespoň jednou za rok 

Pravidelnou údržbu septiku je potřeba provádět alespoň jednou, ideálně dvakrát za rok. Mějte ale na paměti, že některé součásti se kontrolují pravidelněji. Pokud je váš septik vybavený mechanickými součástmi, elektrickými spínači nebo čerpadly, měla by kontrola těchto součástí probíhat častěji. 

Používání septiku také podléhá legislativě, proto si potvrzení o vyvezení a vyčištění septiku schovávejte pro případné kontroly. Nezapomínejte, že po každém vývozu je nutné nechat na dně asi 15centimetrovou vrstvu kalu, aby biologický rozklad v pořádku pokračoval.  

Legislativa upravuje, jaké parametry musí mít odpadní voda, kterou vypouštíte do kanalizace. Konkrétní hodnoty najdete v Kanalizačním řádu provozovatele kanalizace ve vaší obci. To, zda podmínky splňujete, zjistíte pomocí rozboru odpadní vody. 

Jak poznáte, že je septik nejvyšší čas vyčistit? 

I když dodržujete harmonogram pravidelného čištění, může se stát, že septik začne vykazovat příznaky, že už je na vyčištění nejvyšší čas. 

  • Voda v domě odtéká pomalu. Kupříkladu si všimnete vody stojící ve sprše nebo pomalu odtékajícího umyvadla. 

  • Nádrž začne přetékat. Na dvoře kolem septiku se začnou objevovat louže vody, i když už pár dní nezapršelo. 

  • Začne se šířit zápach. Když začnete cítit kanály, není to znamení nadcházejícího deště, ale špatně udržovaného septiku. 

Vyčistit septik svépomocí? 

Technicky vzato můžete septik vyčistit sami, ale odborníci vám to určitě nedoporučí. Jde o náročný a pracný proces, a pokud ho provedete špatně, bude zbytečný, a dokonce si můžete septik poškodit. 

Na vyčištění septiku je proto ideální najmout profesionála, který má potřebné nástroje k odčerpání nádrže i jejímu následnému čištění. Kromě toho má také dostatek znalostí a zkušeností.  

Prevence je základ 

Na údržbu septiku a její četnost má vliv několik aspektů. Při jejich dodržování udržíte septik v dobrém provozním stavu a vydrží vám mnoho let bez nutnosti výměny. 

  • Neplýtvejte vodou. Při šetření vodou septik nepotřebuje zpracovávat velké množství vody a pracuje efektivněji. Velký vliv má například protékající záchod, dlouhé sprchování, časté praní a podobně. 

  • Dejte si pozor na to, co vypouštíte do kanalizace. Odpadní voda ovlivňuje stav septiku a jsou věci, které by se do ní nikdy neměly dostat – kuchyňský olej, kávová sedlina, papírové ubrousky, dětské ubrousky, plenky, hygienické potřeby a další. Dávejte si proto pozor, co vyléváte do dřezu a splachujete do záchodu. Na tuk z kuchyně můžete využít kupříkladu takzvaný lapol tuku. 

  • Pečujte o odvodňovací pole. Odvodňovací pole je stále součástí septiku a existuje několik věcí, které mohou jeho efektivitu snižovat. Kupříkladu přes něj nejezděte, neparkujte na něm a stromy saďte v dostatečné vzdálenosti.  

Rozbor odpadní vody 

Protože voda ze septiku po vyčištění putuje do povrchových a podzemních vod, potřebujete ji pravidelně kontrolovat. Nejjednodušším způsoben je dokládání rozboru odpadní vody, který je efektivní a nepříliš nákladný.  

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám