Jak funguje čistička odpadních vod

Domácí čistička odpadních vod představuje ekologický způsob, jak naložit s odpadními vodami. Je vhodná pro každého? A jak čistička odpadních vod funguje?

Domácí čistička odpadních vod: Kdo ji ocení

Domovní čistička odpadních vod představuje alternativu k běžné kanalizační síti. Je tedy ideálním řešením pro nemovitosti, v jejichž okolí kanalizace zcela chybí. Oceníte ji i v případě, že máte kanalizaci od domu natolik vzdálenou, že by vás kanalizační přípojka vyšla draho.

Nevhodným řešením je naopak umístění běžné domovní čistírny odpadních vod k nemovitosti, ve které pobýváte jen zřídka, např. na chalupu či chatu. Důvod je prostý. Jak si dále povíme, čistička odpadních vod funguje díky bakteriím, pro které odpad představuje potravu. Při vaší delší nepřítomnosti pak bakterie doslova zemřou hlady a běžná domovní čistička odpadních vod bude nefunkční. Existují ale speciální typy domácích čističek, kterým občasný provoz nevadí.

Funkce domácí čističky odpadních vod zajišťují mikroorganismy

Na jakém principu funguje domácí čistička odpadních vod? Za čištěním vody stojí bakterie! Ty biologickými procesy za přísunu kyslíku rozkládají nečistoty obsažené v odpadní vodě. Společně s mechanickými procesy čištění pak zbaví odpadní vodu až 97 % nečistot.

Jak funguje čistička odpadních vod aneb tři kroky k čisté vodě

Samotné čištění odpadní vody v domácí čističce probíhá ve třech hlavních krocích:

1. V první fázi čištění jsou z odpadní vody odstraněny mechanické a plovoucí části.

2. Následně jsou povolány do akce bakterie, které biologickými procesy zajistí vyčištění odpadních vod od organických nečistot.

3. Nakonec je od odpadní vody oddělen kal a přečištěná voda z domácí čističky odtéká do zadržovací nádrže, nebo je odvedena pryč z vašeho pozemku.

Výhody domácí ČOV

Proč místo jímky nebo septiku zvolit domovní čistírnu odpadních vod?

  • Vysoká účinnost

V závislosti na konkrétním typu ČOV se daří snížit množství nežádoucích látek až o 90-97 %.

  • Méně starostí

Oproti jímce a septiku se domácí čistička odpadních vod nemusí vyvážet do městské čistírny. Stačí dvakrát do roka objednat fekální vůz, který kal odčerpá.

  • Ekologické a ekonomické řešení

Vodu přečištěnou domácí čističkou odpadních vod můžete znovu využít hned k několika účelům. Nabízí se například zavlažování okrasné zahrady, mytí auta nebo splachování toalety.

Pro zajištění optimální funkce domácí čističky odpadních vod se drobné pravidelné údržbě nevyhnete. Každý týden je potřeba vizuálně zkontrolovat, zda je přítok odpadní vody volně průchodný a filtry čisté. Dvakrát do roka pak budete muset objednat odborníky na odkalení, tj. odčerpání kalu z domácí čističky.

Tip: Přečtěte si náš článek, který vám o údržbě domácí čističky odpadních vod poví více.

Nezapomeňte také na rozbor odpadní vody z domácí čistírny pro ověření její správné činnosti, ten je totiž ze zákona povinný. Jak na něj? Nejlepší je objednat si laboratorní rozbor odpadní vody z domácí čističky a nechat to na odbornících.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám