Jak a čím ředit slivovici, aby se vám nezakalila

Při ředění pálenky vás může čekat nepříjemné úskalí – že se zakalí. Přitom stačí dbát na kvalitu vody. Přečtěte si naše rady, jak ředit slivovici.

5 zásad, aby se slivovice nezakalila

Přečtěte si naše rady a tipy, jak a čím ředit slivovici a to tak, aby se vám nezakalila.

1. Na procentech záleží  

Čím větší procenta bude mít výsledná zředěná pálenka, tím menší pravděpodobnost zákalu hrozí. V našich českých končinách se většina slivovic ředí na koncentraci alkoholu 50–52 %Naproti tomu u našich německých sousedů se alkohol dořeďuje na 40–45 % objemových. Taková nízká koncentrace sice dává lépe vyniknout vůni a chuti, ale také je mnohem vyšší riziko zákalu. 

Tip: K ředění pálenky používejte vždy vodu, nikdy metanol. Přečtěte si proč. 

2Voda musí mít stejnou teplotu jako pálenka 

Pokud bude teplotní rozdíl mezi vodou a ředěnou slivovicí příliš velký, může se vám destilát zakalit. Jestliže už předem víte, že je riziko zakalení vysoké, myslete na to už při filtraci pálenky a provádějte ji za nízké teploty.  

3. Spočítejte si, kolik vody doplnit 

K ředění pálenky nepotřebujete pokročilou matematiku ani raketovou vědu – stačí vám úplně obyčejná tabulka. Dosaďte do ní, jaký je původní objem a koncentrace pálenky, a doplňte, jakou koncentraci chcete po ředění. Tabulka vám sama spočítá, jakým množstvím vody musíte slivovici naředit. 

4Využijte měkkou vodu 

Na původu vody tolik nezáleží, důležitá je její kvalitatvrdost – respektive v tomto případě měkkost – a obsah minerálních látek. Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená. Můžete také použít destilovanou vodu pro potravinářské účely.  

5Voda nesmí obsahovat příliš minerálních látek 

Slivovici neřeďte minerální vodou ani vodou převařenou z kohoutku – mají totiž trochu jiné složeníMůžou obsahovat velké množství minerálních látek, především vápník a železo, které způsobují zákal alkoholu, jenž se špatně odstraňuje a často nejde odstranit vůbec. 

Tip: Jestliže vaše voda obsahuje příliš minerálů, můžete ji demineralizovat pomocí reverzní osmózy. 

Vodu pro ředění slivovice si raději otestujte 

Pokud chcete na ředění pálenky použít vlastní vodu, nechte si ji nejprve otestovatPředejdete tak nepříjemnému zákalu a zjistíte, které parametry je potřeba vylepšit, aby se vám pálenka povedla dokonale. 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám