Skrývá se metanol i ve vaší lahvi?

Nejste si jistí obsahem lahve? Nechte si udělat test na metanol.

Vyrábíte domácí pálenku a chcete si být stoprocentně jistí, že neobsahuje smrtelné množství metanolu? Nebo měníte dodavatele alkoholu a chcete si ho nejdříve prověřit? V obou případech se rozhodně vyplatí nechat si dělat test na metanol.Přečtěte si proč.

 


 

 

Co je metanol a kde se bere v alkoholu?

Metanol – můžeme mu říkat také methylalkohol nebo dřevěný líh – vzniká přirozenou cestou při kvašení ovoce. V domácích pálenkách se proto vyskytuje naprosto běžně. Rozhodující je jeho množství. Evropská unie stanovuje, kolik metanolu může být obsaženo v litru alkoholu – u většiny běžných pálenek je to 12 gramů (například u pálenky z jablek, švestek, meruněk nebo hrušek), u některých 13,5 gramu (například kdoule, šípky nebo rybíz). Ve větším množství může být smrtelně jedovatý.

 

Jak vypadá otrava metanolem

Otravu metanolem se nevyplatí podceňovat. Jedním z hlavních nebezpečí je, že ji zpočátku pravděpodobně vůbec nepoznáte. Nejprve se totiž projevuje podobně jako opilost: zmateností a špatnou koordinací. Příznaky metanolové otravy se naplno projeví až po několika hodinách až dnech. Při lehké otravě vás bude bolet hlava, budete slabí a zmatení. Můžou se objevit i poruchy vidění. Těžší otrava vede až k bezvědomí, slepotě nebo – v krajních případech – k smrti. Nebezpečný přitom není samotný metanol, ale kyselina mravenčí, která z metanolu v lidském těle vzniká.

 

Metanol, nebo etanol: v čem je rozdíl?

Metanol se často plete s etanolem. A není divu, kromě podobného názvu sdílejí i podobné chemické složení. Vzhledem i zápachem jsou si velmi podobné, a zatímco malé množství metanolu spolu s etanolem nejčastěji najdete v ovocných pálenkách, čistý etanol je základní součástí konzumního alkoholu. Právě kvůli tomu, že jsou látky téměř stejné, ale hrozí, že dojde k jejich záměně. Pokud jsou látky ve směsi není nikdo schopný rozeznat, zda má tu čest s etanolem s přídavkem metanolu, nebo etanolem samotným. V čem spočívá hlavní riziko jejich záměny? Zatímco smrtelná dávka ethanolu se pohybuje kolem 5–6 gramů na kilogram tělesné váhy, u methanolu je to už 0,1 gramu na kilogram.

 

Otestujte si nového dodavatele

Pamatujete na kauzu z roku 2012? Tehdy kvůli otravě metanolem zemřelo 48 lidí. Důvodem bylo, že výrobci přidávali do lahví s alkoholem metanol, a to z naprosto jednoduchého důvodu: je levnější. Ředění alkoholu metanolem je praktika, před kterou byste měli být ve střehu. Pokud tedy prodáváte alkohol a měníte odběratele, test na metanol by proto měl být samozřejmostí. Jestliže by se totiž prokázalo, že alkohol, který odebíráte, obsahuje větší množství etanolu, než je povolené, čelili byste obvinění z ohrožení zdraví z nedbalosti.

Test na metanol si ale můžete nechat udělat i pro své soukromé účely: pokud si nejste 100% jistí, co se skrývá ve vaši lahvi doma, pokud jste nakupovali na neobvyklém místě nebo pokud jste si alkohol sami pálili.

 

Test na metanol: jediná možnost, jak metanol spolehlivě odhalit

Pokud chcete mít skutečně jistotu, že váš alkohol obsahuje jen hodně omezené množství metanolu, je potřeba podstoupit test na metanol. Proč? Nebezpečí metanolu spočívá v tom, že je bezbarvý a zápachem podobný alkoholu, proto jeho přítomnost a množství v lahvi sami nerozeznáte. Odhalit ho dokážou jen laboratorní testy. Neriskujte a nechte svůj alkohol otestovat.

 

Jak udělat test na metanol

Test na metanol za vás udělá laboratoř. Jediné, co k tomu potřebujete, je odeslat vzorek. Jak? Stačí odlít zhruba 50 ml alkoholu. Jako vzorkovnice poslouží jakákoli čistá nádoba, kterou je možné pevně uzavřít. Výsledky dostanete do týdne. Volejte na telefon 266 316 278, pište na moni@moni.cz nebo objednávejte online přes náš web.

 

 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám