Jak COVID ovlivní podnikatele: Rozborům vody se nevyhnete

COVID nám dává zabrat na všech frontách. Objevením vakcíny však naše starosti neskončí – po návratu do kanceláří, hotelů, restaurací a dalších zařízení bude potřeba provést další opatření. Během doby, kdy jsou zavřené nebo fungují v omezeném provozu, totiž může dojít ke zhoršení kvality vody. A to představuje významná zdravotní rizika. Jaké nemoci a zdravotní potíže může špatná kvalita vody způsobit a jak se jim vyhnout?

 

 

Teď šetří energii, v budoucnu můžou přinést potíže

Jeden z největších problémů představují bojlery. V době, kdy je podnik zavřený nebo funguje v omezeném provozu, je totiž řada majitelů přepnula do režimu, v němž šetří energii, a tudíž stojí méně nákladů. Jenže to zároveň znamená, že se voda nedostatečně ohřívá a podporuje vznik bakterií. Největším rizikem je Legionella.

 

Legionellóza: Smrtící nemoc legionářů

Legionella je jednou ze škodlivin, které se mohou vyskytovat v pitné vodě. Jejím specifikem je, že ji najdete v teplé vodě – zejména takové, která delší dobu stála. Rájem pro Legionellu jsou tedy právě vypnuté bojlery. Vyskytnout se ale může i v rozvodech teplé vody nebo klimatizačních systémech.

Legionářská nemoc, kterou Legionella způsobuje, napadá dýchací cesty a v případě lehčího průběhu vede k horečkám, zimnici, bolestem hlavy a průjmu. V horším případě se legionelóza projevuje atypickým zápalem plic, který může být až smrtelný.

Své jméno legionářská nemoc získala poté, co se jí v roce 1976 ve filadelfském hotelu nakazilo 220 amerických legionářů. Nemoc tehdy lékaři mylně považovali za obyčejný zápal plic a léčili ji penicilinem, který však nezabral a 34 legionářů po nakažení v hotelu zemřelo.

 

Jak se Legionelle vyhnout

Teplotou, ve které se Legionelle daří nejlépe a v níž má nejlepší podmínky pro rozmnožování, je 25–45 °C. Přežije však i při nižších či vyšších teplotách. Riziko navíc spočívá i v tom, že nemocí se můžete nakazit vdechnutím aerosolu třeba při koupeli nebo sprchování.
 
Zaručeným způsobem, jak se Legionelle vyhnout, je udržovat vodu nepřetržitě zahřátou na více než 70 °C. Jenže tady narazíte na další problém – taková teplota překračuje povolenou normu pro teplou vodu, kterou je 55 °C. Pokud jste bojler už vypnuli nebo chcete ušetřit za energie a teplotu vody snížit, je potřeba před znovuotevřením podstoupit rozbor teplé vody a případně preventivně zakoupit reverzní osmózu. 

V naší laboratoři je možné provést rozbor vody specializovaný čistě na Legionellu, ale také rozsáhlejší rozbor teplé vody, který kromě Legionelly zjišťuje i přítomnost bakterie Escherichia coli, trihalomethanů nebo třeba fosforečnanů.

Tip: Přečtěte si naše doporučení pro rozbor vody v hotelech a restauracích po COVIDu.

 

Bakterie z rozvodů způsobují až 20 % nemocničních infekcí

Dalším potenciálním rizikem je voda v rozvodech, která se kvůli omezenému provozu delší dobu nehýbala. Právě bakterie, které se množí v domovních rozvodech vody, jsou příčinou 10–20 % nemocničních infekčních onemocnění. Návrat do kanceláří kvůli nim nemusí být tak radostný, jak jste čekali.
 
Co se v rozvodech vody děje? V potrubí kvůli vodnímu kameni, korozi a stojící vodě vzniká biofilm, který je tvořen koloniemi bakterií. Ty pak pronikají do vody, kterou pijete, a způsobují mnohé zdravotní problémy. Před návratem do kanceláří byste proto neměli vynechat rozbor pitné vody.
 
Tip: Problémy s vodou se nemusí týkat jen kanceláří, hotelů a restaurací. Přečtěte si, co odhalí rozbor pitné vody u vás doma.

 

S rozborem vody budete mít jistotu

Jedinou jistotu, že je u vás vše v pořádku a že nezpůsobíte svým zaměstnancům zdravotní újmu, vám poskytnou rozbory vody. Nemusíte se však bát žádných složitostí. Stačí si jednoduše vybrat, který rozbor vody chcete, a my k vám pošleme kvalifikovaného pracovníka, který všechny potřebné vzorky sám odebere. Nejpozději do týdne až 14 dnů dostanete výsledky.

Pokud výsledky dopadnou špatně, zdarma vám poskytneme konzultaci a navrhneme řešení.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám