Tipy a rady, jak udělat z užitkové vody pitnou

Využitím vlastní pitné vody můžete ušetřit, zdrojem může být studna nebo dešťová voda. Jak tedy udělat z užitkové vody pitnou vodu?

Jak udělat z užitkové vody pitnou: Rozbor vody jako první krok

Pokud chcete udělat z užitkové vody ze studny pitnou, prvním krokem musí být rozbor vody. Jen tak zjistíte, jakou vodu ve studni skutečně máte – zda je pitná, nebo je nutné ji pro potřeby domácnosti upravit. Pokud se chystáte studnu teprve vyvrtat, přečtěte si článek, jak najít vodu pro studnu. Rozbor vody odhalí například výskyt bakterií, pesticidů či radioaktivních látek. Stanoví také tvrdost vody a obsah různých kationtů a aniontů, které jsou důležité pro užívání vody k praní nebo úklidu. Možná se vám voda zdá pouhým okem čistá, ve skutečnosti ale může obsahovat spoustu škodlivin. Proto prvním krokem, jak udělat z užitkové vody ze studny pitnou, musí být vždy rozbor vody.

Když vyjde rozbor vody špatně

Pokud rozbor vyjde v mezích stanovených pro pitnou vodu, můžete studnu rovnou napojit na domácnost a začít vodu používat ke všem účelům. Když ale rozbor ukáže obsah určitých látek, který limitům pitné vody neodpovídá, je potřeba podniknout další kroky. Většinou bývají problémem dusitany, dusičnany, bakteriologický rozbor a radioaktivita. Potíže může způsobit také vysoká tvrdost vody.

1) Voda s vyšším obsahem dusičnanů a dusitanů

Takovou vodu sice můžete používat na úklid či splachování, ke konzumaci ale vhodná není. Obzvlášť nebezpečná je pak pro kojence. Jak udělat z užitkové vody pitnou při vysokém obsahu dusitanů a dusičnanů? Řešením je speciální filtrační vložka, tzv. iontoměnič. Ta může být buď součástí většího filtračního zařízení umístěného na kuchyňské lince či pod dřezem, nebo součástí filtrační konvice, která postačí menším domácnostem.

2)  Voda bakteriologicky znečištěná

 V případě, že jsou při rozboru vody zjištěny nevyhovující parametry bakteriologického rozboru, je třeba především zajistit vyčištění studny a její dezinfekci. V případě, že i po tomto zásahu je voda bakteriálně nevyhovující, je třeba vodu dále upravovat a to buď chlorováním, ozonizací nebo UV zářením.

3) Voda s obsahem radioaktivních látek

Pokud rozbor vody ukáže obsah radioaktivních látek, rozhodně vodu vůbec nepoužívejte. Už při vypuštění z kohoutku se totiž radioaktivita začne uvolňovat do okolí. Nejlepším řešením, jak udělat z radioaktivní vody pitnou, je zavolat si na pomoc odborníky, kteří radioaktivitu odstraní například provzdušňováním vody. Sloučeniny uranu lze z vody odstranit také pomocí reverzní osmózy.

4) Velmi tvrdá voda

Vysoká tvrdost vody sice neuškodí vašemu zdraví, vyplatí se ji ale řešit kvůli domácím spotřebičům. Mezi negativní účinky velmi tvrdé vody totiž patří tvorba vodního kamene v domácích spotřebičích nebo větší spotřeba pracích prostředků. S tvrdou vodou si lehce poradí přístroj na změkčování vody napojený na vstup vodovodních rozvodů, který zachycuje vápník a hořčík. Ty totiž tvrdost vody způsobují.

Tip: Přečtěte si, jaká je tvrdost vody v Praze.

Jak udělat z dešťové vody pitnou

Kromě studny může být dalším zdrojem pitné vody ve vaší domácnosti také dešťovka. Jak udělat z dešťové vody pitnou? 

Potřebovat budete domácí čističku dešťové vody. Jedná se o komplexní technické zařízení, které sestává především z akumulační nádrže, sady filtrů, čerpací nádrže a řídicí jednotky. Díky několikastupňovému systému filtrace doplněnému o UV záření je dešťová voda postupně zbavována hrubých i jemných nečistot a bakterií a následně je dezinfikována. 

Častým problémem je také to, že dešťovka neobsahuje téměř žádné minerály. Abyste si zajistili dostatečný obsah minerálů a solí v pitné vodě, je do domácí čističky dešťové vody potřeba začlenit mineralizátor. 

Čističku dešťové vody je v případě potřeby možné doplnit podzemní skladovací nádrží, kde je zásoba dešťové vody uchovávaná při nízkých teplotách a nedochází tak k množení bakterií.

Jak vyčistit dešťovou vodu pomocí nanofiltrace

K čištění dešťové vody je možné využít také speciální membránu z nanovláken. Jedná se o účinný filtr, který v prvním kroku vodu zbaví nerozpuštěných látek a v druhém kroku z vody odstraní bakterie a další nebezpečné látky. Přitom zachová obsah prospěšných minerálů. Výhodou tohoto způsobu, jak vyčistit dešťovou vodu, jsou nižší provozní náklady a delší životnost.

Nezapomeňte na kontrolní rozbory vody ze studny

Aby byl zdroj vaší pitné vody skutečně kvalitní, je potřeba pravidelně se o něj starat. Minimálně jednou za rok je potřeba provést kontrolní rozbor vody ze studny. Studnu i domácí čističku dešťové vody je potřeba také pravidelně čistit. Jak? To se dozvíte v našem článku o čištění a dezinfekci studny.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám