Jak najít vodu pro studnu, když s tím nemáte žádnou zkušenost

Rádi byste si nechali vyhloubit studnu, ale nevíte, jestli se na vašem pozemku nachází pramen a jak vodu pro studnu najít? Odpovědi se dozvíte v článku.

Je hledání vody proutkem možné?

V České republice sice existuje tradice hledání vody pomocí proutku, avšak názory na účinnost této metody se značně rozcházejí. Příznivci, včetně řady studnařů, věří, že se jedná o osvědčenou metodu, jak najít vodu v zemi. Jiní jsou zásadně proti.

Dle odpůrců metody proutek nereaguje na přítomnost vody, ale na geofyzikální anomálie. Navíc se jím údajně nedá určit ani hloubka či vydatnost pramene.

Někteří přiznávají, že je možné, že by se pomocí anomálií dalo odhadnout, kde se podzemní voda nachází. Zdůrazňují však, že všechny anomálie, resp. tektonické poruchy, nejsou nutně vyplněné vodou. To by znamenalo, že hledání vody proutkem nelze považovat za zcela spolehlivé. 

Ať leží pravda kdekoliv, situace se pro vás příliš nemění. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete využít služby proutkaře a hledat vodu na pozemku proutkem, zákon pro stavbu studny vyžaduje doložení hydrogeologického posudku.

Jak je to s hydrogeologickým průzkumem?

Hydrogeologický průzkum je spolehlivou metodou, jak najít vodu pro studnu. Hydrogeolog využívá topografických a geologických map a zeměvrtných prací. Určí na vašem pozemku nejvhodnější místo pro studnu, způsob jejího hloubení (zda kopaná nebo vrtaná studna) a vytvoří odhad nákladů na vybudování. Hledání vody je tak úspěšně u konce.

Při výběru místa zohledňuje i možné znečištění z okolí a to, zda vybudování vaší studny nebude znamenat snížení vydatnosti pramene pro studnu sousedovu.

Tip: Přečtěte si více o tom, co se může stát v případě nežádoucích průsaků do studny, v našem článku Jak poznáte, že je vaše pitná voda skutečně pitná.

Co následuje potom, když pramen vody najdete?

Pokud hydrogeologický průzkum odhalil, že na pozemku je dostatečný vodní zdroj, vznikne hydrogeologický posudek, projekt studny a vy můžete zažádat o povolení nutná pro stavbu studny (územní rozhodnutí, povolení stavby vodního díla a povolení k nakládání s vodami).

V případě, že dle průzkumu není jisté, že na pozemku se nachází dostatečný zdroj, čeká vás předtím ještě průzkumný vrt. Pro zhotovení průzkumného vrtu ovšem také budete muset získat povolení příslušného úřadu.

Na co byste neměli zapomenout

Nalezením vody na pozemku a vybudováním studny zdaleka vše nekončí. Důležité je také zjistit, jaká je kvalita vody. Předtím, než začnete vodu využívat je ze zákona nezbytné ověřit její kvalitu prostřednictvím rozboru vody pro kolaudaci. Laboratoř Monitoring nabízí rozbor vody přesně pro tyto účely.

Zajímá vás, jaký rozbor potřebujete právě vy? Rádi byste věděli, co všechno v prvním rozboru zjišťujeme? Přečtěte si náš článek o zjišťovaných ukazatelích nutných pro kolaudaci, a vyberte si správnou variantu. V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit, rádi vám poradíme.

Tip:

Nedopadl váš rozbor vody dobře? Nezoufejte. Podívejte se na náš článek Jak udělat z užitkové vody pitnou, kde se dočtete, jak postupovat dále.

A nezapomeňte! O studnu je potřeba pečovat. Koukněte na rady, jak studnu správně dezinfikovat.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám