Využití odpadní vody: Vyplatí se vám to?

Existuje mnoho využití odpadní vody. Víte ale, který druh odpadní vody můžete využívat? Přečtěte si náš článek, kde se vše dozvíte.

Proč využívat odpadní vodu? 

Přečistit odpadní vodu je jak ekonomické, tak ekologické. Můžete totiž ušetřit až 50 % celkové spotřeby vody v domácnosti a také šetřit zdroje pitné vody. Nejdříve se ale podívejte, jaké druhy odpadních vod existují. 

Druhy odpadních vod 

Odpadní vody se dělí do několika skupin. Krátce je představíme: 

  • Černá voda je všechna odpadní voda z domácnosti včetně vody z toalet. 

  • Hnědá voda představuje část černé odpadní vody, která obsahuje fekálie. 

  • Žlutá voda je také část černé odpadní vody, která ale obsahuje moč. 

  • Šedá voda pochází z praček, myček nádobí, sprch nebo dřezů.  

  • Bílá voda vzniká přečištěním šedé vody. 

  • Dešťová voda je také druh odpadní vody sesbírané ze střešních krytin. 

Druhy odpadních vod, které lze dále využít, jsou šedá, bílá a dešťová. Jaké jsou konkrétní příklady využití? 

Šedá voda 

Šedou odpadní vodu můžete využít pro splachování toalet 

Bílá voda 

Bílou vodu můžete na základě jejího přečištění využít pro splachování záchodů, praní, mytí podlah, aut nebo jako zálivku zahrady. Nepoužívejte na mytí nádobí či potravin ani ji nepijte. 

Dešťová voda 

Dešťovou vodu využijete pro zalévání zahrad, na mytí podlah, oken nebo auta. Jak dešťovou vodu upravit a dále použít se dozvíte v článku Jak vyrobit filtr na dešťovou vodu. 

Šedou odpadní vodu přečistěte 

Šedou vodu nemůžete použít hned po jejím zachycení. Musíte ji nejprve zbavit závadných látek, které by mohly způsobit zdravotní potíže. Pokud chcete šedou odpadní vodu využít jako vodu bílou, je třeba ji přečistit neboli recyklovat. Vznikne z ní voda bílá, kterou můžeme označit jako vodu užitkovou. 

Na přečištění se hodí šedá voda, která pochází z koupelen a praček. Naopak odpadní vody z kuchyně (myček a dřezů) můžou kvůli svému biologickému obsahu způsobit problémy při recyklaci. 

Šedou vodu upravíte filtrací a dezinfekcí. Použít můžete filtry s různou jemností sítka a dezinfikovat pomocí chlóru, ionizace nebo UV záření. Právě UV lampy jsou ekologickou variantou, protože nebudete muset do vody aplikovat žádnou chemii. Odpadní vodu můžete také upravit pomocí čističky odpadních vod. 

Tip: Přečtěte si, jak udělat z užitkové vody vodu pitnou. 

Nepodceňte rozbor odpadní vody 

Skladovat nijak neupravenou šedou vodu je nebezpečné, protože se v ní můžou začít množit bakterie typu E.coli. Pokud se E.coli v šedé vodě vyskytuje, existuje vysoké riziko nákazy. Nechte si proto raději udělat rozbor odpadní vody a mějte jistotu, že je vaše voda nezávadná.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám