Vydatnost studny: Jakým výpočtem ji zjistit?

Co je vydatnost studny a jak zjistit vydatnost vrtu pro rodinný dům? Přečtěte si článek s konkrétním výpočtem.

Co je to vydatnost studny? 

Vydatnost studny je objem vody, který můžete spotřebovat za jeden rok. Vypočítat si ji můžete dvěma způsoby. První výpočet vám pomůže určit, kolik můžete čerpat ze studny, kterou jste si už vybudovali. Druhý výpočet naopak použijete ještě před výstavbou studny. Spočítáte si potřebnou vydatnost studny pro celou domácnost a budete dopředu vědět, jaké rozměry by měla studna mít. 

ed samotným výpočtem si nejprve ujasněte, k čemu budete studnu využívat. Bude studna sloužit jen pro údržbu zahrady, nebo i pro členy domácnosti? Pokud neplánujete vodu ze studny využívat jen jako užitkovou, ale i jako pitnou, určitě si u akreditované laboratoře objednejte rozbor vody ze studny. Voda by měla splňovat požadavky na kvalitu pitné vody a kontrolovat by se měla ideálně jednou za rok. 

Vydatnost vrtu pro rodinný dům 

Předtím, než se začne studna vrtat, ověřuje se její budoucí lokalita – sledují se geologické i hydrogeologické parametry. Pro rodinné domy se pak studny vrtají do průměru 324 mm, ale rozhoduje podloží, tedy jestli se vrtá ve skalnatém, nebo písčitém terénu. Poté, co se studna vyvrtá, pracovníci změří vydatnost vrtu/studny takzvanou čerpací zkouškou. Změřit si ji můžete i sami. Jak vydatnost studny zjistíte? 

  • Změříte výšku hladiny ve studni. 

  • Odčerpáte takové množství vody, které požadujete (50–100 l nebo třetinu objemu ve studni). 

  • Zjistíte, za jaký čas se voda vrátí zpět do původní výšky hladiny. 

Existuje i druhá možnost, kdy budete udržovat hladinu ve dvou třetinách, a množství vody, které ze studny odtéká, pak označuje vydatnost studny. 

Pamatujte, že se hodnota vydatnosti studny mění v závislosti na ročním období a že spotřeba vody by v domě neměla převažovat nad vydatností vrtu. Jak zjistíte, kolik vody spotřebujete za rok, tedy jakou vydatnost studny potřebujete? 

Tip: Teprve přemýšlíte, že si studnu pořídíte? Přečtěte si, jestli je lepší kopaná, nebo vrtaná. 

Ideální vydatnost studny 

Pro 4–5 členů domácnosti, kdy jedna osoba spotřebuje 150 litrů vody za den, je ideální minimální přítok 30–50 litrů za hodinu. 

Co když je vydatnost vaší studny příliš malá? Můžete ji zvýšit tím, že ji prohloubíte. To ale může být velmi náročné a někdy se vyplatí radši rovnou udělat studnu novou. Přečtěte si, co je k prohloubení studny potřeba a kdy se vám vyplatí víc než nová studna. 

Jak zjistit vydatnost studny pro dům a pozemek? 

Pro výpočet vydatnosti studny budete potřebovat jen jednu informaci, a to jaká je spotřeba vody za jeden rok pro celou domácnost. Do tohoto čísla zahrňte co nejvíce údajů: 

  • všechny členy domácnosti 

  • koupelny, toalety, myčku i pračku 

  • zahradu, kde pěstujete ovoce a zeleninu 

  • auta, která občas umyjete 

  • domácí mazlíčky 

Roční spotřeba vody v domě a na pozemku může proto být například 150 m3. Abyste změřili vydatnost studny, vydělte roční spotřebu počtem dní v roce. Vyjde vám číslo, které určuje, kolik vody spotřebujete za den, tj. 0,411 m3. Následně číslo vydělíte počtem vteřin za den, což je 86 400, a poté vynásobíte 1 000. Tímto způsobem zjistíte vydatnost studny v litrech za sekundu. V našem případě činí 0,005 l/s.

Dbejte na kvalitu vody ze studny 

Studna je výborném zdrojem vody a záleží jen na vás, jak ji využijete. V případě, že vám bude sloužit jako voda pitná, byste ale měli průběžně kontrolovat její kvalitu. K tomu slouží rozbor vody ze studny, který nabízí naše laboratoř. 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám