Jaká je průměrná spotřeba vody v domácnosti?

Spotřebu vody v domácnosti ovlivňuje vybavení domácnosti. Máte toaletu s dvojím splachováním nebo myčku? A co třeba čističku odpadních vod?

Kde je nejvyšší spotřeba vody? 

Nejvyšší spotřeba pitné vody je v koupelně, kde necháme až 60 % z celkového objemu spotřebované vody. Kolem 25 % vody použijeme na splachování, 37 % spotřebujeme při sprchování, koupání a osobní hygieně. Další položkou jsou pračky, myčky nádobí a domácí úklid. Pokud pijeme vodu z kohoutku, spotřebujeme zhruba 4 % vody. 

Tip: Zjistěte, jaké složení má mít pitná voda. 

Kolik litrů vody v domácnosti průměrně spotřebujeme? V tabulce je denní spotřeba vody na osobu: 

Činnost  

Denní spotřeba v litrech 

Pití  

2–3 

Spláchnutí  

3–28 

Sprcha  

30–80 

Koupel 

100–150 

Mytí rukou 

3–4 

Vaření  

5–10 

Praní, úklid 

10–20 

Myčka 

10–30 

Mytí nádobí v dřezu 

20–40 

Mytí nádobí pod tekoucí vodou 

30–80 

 
Jak snížit spotřebu vody? Roli hraje vybavení a návyky 

Pokud je vaše koupelna vybavená toaletou s nádržkou, spotřebujete až 10 litrů vody. Pokud máte novou toaletu s dvojitým splachováním, spotřebujete 3 nebo 6 litrů na jedno spláchnutí. Šetřit vodu můžete i úspornou hadicí ve sprše a tím, že budete dávat přednost sprchování před koupelí. V případě, že si čistíte zuby nebo myjete ruce, nenechávejte vodu během těchto činností téct –⁠ proteče až o třetinu méně vody. 

Jak ušetřit v kuchyni? Místo toho, abyste umývali nádobí pod tekoucí vodou, umývejte ho v napuštěném dřezu nebo v myčce nádobí. Oběma variantami spotřebujete až o čtvrtinu méně. Také pravidelně kontrolujte těsnění vodovodního kohoutku. 

Využijte odpadní vodu 

Průměrnou spotřebu vody v domácnosti můžete snížit také opětovným použitím odpadní vody. Nejprve ji ale musíte recyklovat – tím vznikne voda užitková, kterou můžete použít na mytí auta, podlah, splachování toalet nebo zavlažování zahrady. K přečistění odpadní vody vám pomůže domácí čistička odpadních vod, která sníží množství nežádoucích látek až o 97 %.  Přečtěte si, jaký druh odpadní vody můžete přečistit a využít. 

Výpočet spotřeby vody v domácnosti 

Pokud chcete vědět, kolik vody v domácnosti spotřebujete, sledujte vodoměr, který ukazuje, kolik kubíků (m3) proteklo do domácnosti. Pokud chcete znát částku, kterou za spotřebovanou vodu zaplatíte, bude vás zajímat hodnota na konci zúčtovacího období. Nejprve si zjistěte, jaké cifry byly na vodoměru na začátku zúčtovacího období a jaké na jeho konci. Poté od sebe čísla odečtete a získáte spotřebované množství vody za dobu, kterou sledujete. Výsledné číslo vynásobte cenou vody za 1 m3 a zjistíte, kolik za vodu zaplatíte. 

Vodu byste měli pravidelně kontrolovat 

Ať už pijete vodu z kohoutku, nebo recyklujete odpadní vodu, nevyhýbejte se její pravidelné kontrole. Díky rozboru pitné vody budete vědět, jestli je voda, kterou pijete, nezávadná. V opačném případě se v ní můžou množit bakterie a ohrožovat vaše zdraví.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám