Máte kalnou vodu v bazénu? Poradíme, jak se jí zbavit

Pokud se staráte o bazén, dříve nebo později se nejspíš nevyhnete situaci, kdy se voda změní v kalnou. Jak se s ní vypořádat?

Co stojí za kalnou vodou v bazénu?

Za kalnou vodou v bazénu může stát řada faktorů, jako je špatné pH vody, nedostatek dezinfekce, vysoká tvrdost vody nebo nefunkční filtrace. Níže si všechny body rozepíšeme.

pH vody a jeho vliv na vodu v bazénu

Jednou z nejčastějších příčin kalné vody v bazénu je špatná hodnota pH. pH je ukazatel, který značí, jestli je voda kyselá či zásaditá. Jako optimální pro vodu v bazénu se uvádí rozmezí pH 6,8–7,6, přičemž čím blíže středu, tím lépe. 

Vyšší pH snižuje účinnost chlorových dezinfekčních prostředků, způsobuje podráždění pokožky a očí a vytváří vhodné prostředí pro srážení vápníku, a tak i pro vznik mléčné vody v bazénu. Nízké pH pak také může dráždit pokožku a oči a je navíc příčinou korodování kovových příslušenství bazénu.

Vysoká tvrdost vody způsobuje mléčnou vodu v bazénu

Hlavní rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodou spočívá v množství obsaženého vápníku a hořčíku. Tvrdá voda obsahuje vysoké množství těchto látek, což může vést k zakalení vody. Tyto minerály se navíc mohou začít usazovat na stěnách bazénu. Vhodným řešením jsou proto přípravky snižující tvrdost vody.

Nepodceňte dezinfekci

I pokud je hodnota vašeho pH v pořádku, pokud nepoužíváte dostatečné množství dezinfekčního prostředku, voda v bazénu se může zkazit a stát se rájem pro bakterie. Množící se mikroorganismy a řasy potom z průhledné vody vytvoří kalnou či zelenou vodu v bazénu.

Fungující filtrace je základ

Nezapomeňte ani na průběžné čištění filtrace. To platí zejména u kartušové filtrace, kdy byste měli filtrační vložku čistit i několikrát týdně. Navíc pamatujte, že filtrační vložku je pro správné fungování potřeba za sezonu několikrát vyměnit. 

Pochopitelně ani filtr efektivnější pískové filtrace není výjimkou. Je nutné ho pravidelně vyplachovat a přibližně jednou ročně (dle četnosti užívání bazénu) celou náplň vyměnit. Pokud tedy nechcete, aby vaše voda v bazénu byla kalná, nepodceňte čistotu filtru a dostatečně dlouho filtrujte.

Dodržujete všechny pokyny, ale voda v bazénu je stále kalná? Zkuste vločkovač

Pokud má vaše voda správné pH, není příliš tvrdá, používáte dostatek dezinfekce a řádně ji filtrujete, ale přesto zůstává zakalená, nabízí se užití vločkovače. Dezinfekční prostředky totiž možná zničily veškeré mikroorganismy a řasy, ale je možné, že filtrace není schopna vše odfiltrovat. A to z důvodu, že si poradí pouze s nečistotami většími než 15 mikronů

Vločkovač z nečistot vytvoří větší shluky, se kterými si filtrace už poradí. Pozor, pokud to však s vločkovačem přeženete, je možné, že se vám opět vytvoří mléčný zákal. Pokud se tak stane, nezoufejte, protože vločkovačem způsobená mléčná voda v bazénu časem sama zprůhlední. Vločkovač můžete použít i v případě, že vám voda v bazénu zezelená.

Víte, jakou vodu máte ve svém bazénu? Udělejte si rozbor

Chcete si být stoprocentně jistí vodou, ve které se koupete? Rozbor vody v bazénu od Laboratoře Monitoring vám dá zpětnou vazbu o tom, jestli je voda ve vašem bazénu nezávadná. Dozvíte se nejen, jestli je v normě vaše pH a množství chloru, ale i jestli se náhodou nepotýkáte s bakteriologickým znečištěním. Vsaďte na bezpečí a obraťte se na nás.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám