Jak vypustit a zazimovat vířivku?

Vypuštění a zazimování vířivky není tak jednoduché, jak se zdá, a nesprávné zacházení se nemusí vyplatit. Vyhněte se poškození a přečtěte si, jak postupovat.

Jak se starat o vířivku v zimní sezóně? 

Během zimní sezóny máte dvě možnosti, jak se o vířivku postarat. Můžete si užívat relaxaci i během studených měsíců a vířivku nechat v provozu. Jde o šetrný, efektivní a ekologický postup, která má ale svá úskalí. 

V případě, že máte vířivku například na chatě nebo ji z jiného důvodu neplánujete během zimních měsíců využívat, je potřeba její pečlivé zazimováníA musíte to stihnout, dokud se venkovní teplota pohybuje nad bodem mrazu. Pokud si dáte na čas a nestihnete to do prvních mrazíků, riskujete, že voda v motorech zamrzne a zničí se vám části vířivky.  

Jak vypustit vířivku? 

Je důležité jednotlivé části procesu nepodceňovat a být pečliví. Díky tomu pak bez problémů můžete vířivku na jaře znovu zprovoznit a neplatit tisíce za servis. Jak tedy postupovat při vypuštění vířivky? 

  1. Vypusťte vodu ze skořepiny a celou vanu pečlivě vyčistěte.  

  1. Odsajte vodu z hadic, topení i čerpadel pomocí kompresoru.  

  1. Povolte veškeré šroubení a odsajte vody z fontán. 

  1. Pečlivě vysušte všechny části – skořepinu, podhlavníky, okolí trysek a všechny záhyby a detaily. 

  1. Zkontrolujte stav všech částí vířivky a prohlédněte technologie. 

  1. Případné potíže řešte se servisním technikem. 

Aby vám vířivka bez problémů vydržela dlouhé roky (případně abyste nesprávným používáním neztratili záruku), dodržujte pečlivě všechny rady, nebo si rovnou pozvěte na vypuštění vířivky odborníky. 

Jak postupovat při používání vířivky v zimě? 

Ne vždy je potřeba vířivku vypouštět a zazimovávat. Pokud ji používáte celoročně a víte, že zůstane nepoužívaná maximálně měsíc, můžete jít cestou úsporného režimu. V takovém případě vířivku nevypouštějte, ale upravte chemickou rovnováhu vody a pečlivě vyčistěte filtr. Pak můžete vířivku přepnout do „automatického nezámrzového programu“, kterým moderní modely disponují.  

Stále ale vířivku pravidelně kontrolujte a dejte si pozor, aby voda nezamrzla. Pokud zvolíte tuto cestu zazimování, v žádném případě vířivku přes zimní provoz nevypínejte. Stačí jen lehký ranní mráz a zmrzlá voda poničí jemné mechanické části. 

Stejně jako zazimování na konci koupací sezóny, je důležité i odzimování na jejím začátkuZnovu vás čeká čištění veškerých částí, revize technologií a důkladné vyčištění potrubí, ve kterém se přes zimu mohly vytvořit mikroskopické nečistoty. Je důležité také zkontrolovat, jestli vše těsní, jak má. 

Nezapomeňte na to, že do vířivky nepatří bazénová chemie, která je určená pro jinou teplotu vody. O potřebné úpravě vody ve vířivce a o její péči už jsme psali. 

Zkontrolujte kvalitu vody 

Na začátku sezóny byste měli také doplnit chemii, seřídit dávkovače, vyčistit filtry a v případě pískové filtrace i vyměnit nebo doplnit písek.  

Nutné je také změřit tvrdost vody a upravit ji na ideální hodnoty. Nechte si proto udělat rozbor vody. Zjistíte, jestli je voda nezávadná, jaké je množství bakterií ve vířivce, množství chloru, pH vody a mnoho dalšího. 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám