Jak na úpravu vody ve vířivce a další péči o ni

Čištění vířivky není stejné jako čištění bazénu

Častou chybou je čištění vířivky stejným způsobem, jakým čistíte bazén. Ve vířivce se totiž kvůli teplé vodě, která často přesahuje teplotu 35 °C, množí daleko více mikroorganismů. Teplá voda také snižuje účinnost dezinfekčních látek a zvyšuje tvrdost vody, kvůli níž se ve whirlpoolu častěji usazuje vodní kámen. Proto při čištění vířivky sahejte vždy po prostředcích, které jsou určené speciálně pro úpravu vody ve vířivce.

 

Co vodu ve vířivce znečišťuje a jak často byste ji měli čistit?

Vířivku mohou znečišťovat jak látky, které byly přítomné ve vodě, kterou jste do vířivky napustili, tak látky, které jste do whirlpoolu přinesli při koupání. Nejčastěji vodu znečišťují fosfáty z plavek a zbytky kosmetických líčidel nebo opalovacích krémů. Chemická úprava vody ve vířivce je potřeba zhruba jednou za dva týdny, v závislosti na velikosti whirlpoolu, frekvenci používání a počtu lidí, kteří ho používají. Ve vířivce se rovněž může objevit pěna. V tomto článku zjistíte, jak pěnu ve vířivce odstranit a jak se jí vyhnout.

 

Úprava vody ve vířivce: Jak na to?

Návod, jak udržovat vodu ve vířivce, obsahuje 6 kroků: napuštění vody, kontrolu filtrů, úpravu pH, dezinfekci, kontrolu kovových částí a preventivní rozbor vody.

1. Vířivku napouštějte pitnou vodou

Do vířivky patří pitná voda, nikoli voda ze studny. Důvodem je výskyt mikroorganismů. Pokud se však přesto rozhodnete napustit vířivku vodou ze studny, nechte si vyhotovit rozbor studniční vody. Ten odhalí jakékoli biologické nebo fekální znečištění – zkrátka vše, co by ve vířivce mohlo působit problémy.

2. Úpravě vody ve vířivce předchází kontrola filtrů

Než se pustíte do samotné dezinfekce vířivky, ujistěte se, že je správně nastavená filtrace. Přesné údaje o doporučené filtraci se dozvíte v návodu k vaší vířivce. Také zkontrolujte stav filtrů – pokud používáte jednorázové filtry, je potřeba je jednou za 3–5 měsíců vyměnit. Nezapomínejte ani na to, že jednorázovým filtrům škodí odpěňovače, a proto byste je neměli používat. 

3. Jak upravit vodu ve vířivce, než se pustíte do dezinfekce? Zkontrolujte pH, alkalitu a tvrdost vody

Po kontrole filtrů je potřeba alkalitu, tvrdost a pH vody. Tyto parametry totiž ovlivní následné působení dezinfekce. Hodnota pH by se měla pohybovat mezi 7,2–7,8. Pokud bude nižší, může voda dráždit pokožku a způsobovat korozi kovů. Vyšší hodnoty zase způsobují usazování vodního kamene, snižují účinnost chlorové dezinfekce a poškozují filtry. Alkalita by se měla pohybovat v rozmezí 80–120 ppm a doporučená tvrdost vody ve vířivce je 100–300 ppm.

4. Čištění vířivky: Jak vybrat tu správnou dezinfekci

Jak jsme řekli už v úvodu, kvůli vysoké teplotě vody je potřeba zvolit takové chemické přípravky, které jsou speciálně určené pro úpravu vody ve vířivce. Nejčastěji se k ošetření vody ve vířivce používá chlor, brom nebo přípravky na bázi aktivního kyslíku. Kvůli tvrdosti vody a usazování vodního kamene je také vhodné použít přípravky na stabilizaci tvrdosti vody.

Úprava vody ve vířivce chlorem

Čištění vířivky chlorem představuje ideální kombinaci parametrů cena–výkon. Chlor je totiž zároveň levný a poměrně účinný. Problém však opět představuje vysoká teplota vody. Ta způsobuje, že chlor ztrácí účinnost, a je tedy potřeba použít ho vysoké množství. Jenže ve vysoké koncentraci může být chlor agresivní vůči pokožce a sliznicím a voda může nepříjemně zapáchat.

Abyste zjistili, kolik chloru je tak akorát, je potřeba měřit množství vázaného a volného chloru ve vířivce. Volný chlor by měl být do 1 mg/l, vázaný nejvýše 0,3 mg/l. Pokud chloru bude méně, nebude dezinfekce vířivky dostatečná a voda zůstane znečištěná. Jestliže ho bude více, budou se ničit kovové součásti vířivky a chlor může způsobovat pálení očí a kožní problémy.

Při údržbě vody ve vířivce chlorem navíc vznikají chloraminy, které mohou být ve vysokém množství škodlivé, a proto je potřeba vodu ve vířivce pravidelně měnit. Vzniku chloraminů a dalších škodlivých látek zabráníte, když každý měsíc vyměníte alespoň třetinu vody z vířivky.

Úprava vody ve vířivce bromem

Brom má při čištění vířivky podobné účinky jako chlor, je však daleko méně agresivní. Na rozdíl od chromu mu ale chybí oxidační účinky. Proto je potřeba brom používat v kombinaci s látkami, které ve vířivce zajistí oxidaci. 

Řešením může být pořízení vířivky s ozonizátorem, který oxidační účinek obstarává tak, že vodu mísí s ozonem a tím ji dezinfikuje. V takovém případě už žádné další látky k oxidaci potřeba nejsou.

Úprava vody ve vířivce pomocí přípravků na bázi aktivního kyslíku

Dezinfekční přípravky na bázi aktivního kyslíku jsou dražší než chlor, na rozdíl od něj však nedráždí pokožku ani oči. Pokud vám nevadí vyšší cena, jsou pro údržbu vody ve vířivce ideálním řešením.

5. Dezinfekcí vody čištění vířivky nekončí: Kontrola kovových částí

Čištění vody nekončí u dezinfekce. Pravidelně byste měli kontrolovat kovové součástky vířivky, především rozvodové okruhy a trysky. Potřeba je také kontrola filtrů. Pokud máte problém s pěnou, nekupujte chemické odpěňovače, ale raději vyměňte vodu ve vířivce.

6. Po dezinfekci vířivky proveďte kontrolní rozbor vody

Abyste měli jistotu, že vodu ve vířivce upravujete správně a že je skutečně zdraví nezávadná, nechte si čas od času vyhotovit rozbor. Ten vám sdělí veškeré potřebné údaje o pH, alkalitě, zbytkovém chloru i mikroorganismech. Rozbor vody ve whirlpoolu si můžete objednat u laboratoře Monitoring

 

Provozujete veřejnou vířivku? Rozbor vody máte povinně

Co o úpravě vody ve vířivce, která je veřejná, říká zákon? Podle vyhlášky č. 238/2011 Sb. Ministerstva zdravotnictví musíte pravidelně provádět rozbor vody. Vyhláška ukládá povinnost provést rozbor 1x za 14 dnů, pokud však 5x po sobě nebude nalezeno žádné bakteriologické znečištění, snižuje se povinnost na frekvenci 1x měsíčně.

Rozbor vody ve vířivce pro vás zajistí akreditovaná laboratoř Monitoring.

 
Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám