Pěna ve vířivce: Jak to řešit a jak tomu předcházet

Objevila se vám ve vířivce pěna a nevíte si s ní rady? Prozradíme vám, proč pěna vzniká, jak se jí můžete zbavit a jak její tvorbě předejít.

Proč pění voda ve vířivce?

Pěna na povrchu vodní hladiny vzniká pohybem vody, pokud voda ve vířivce obsahuje látky, které mění její povrchové napětí. Původcem pěny ve vířivce tedy mohou být obecně hygienické a kosmetické přípravky, jako jsou šampony, sprchové gely, krémy na opalování, pleťová mléka a vonné esence. Na vině můžou být i určité čisticí prostředky k údržbě vířivky.

Jak pěnu ve vířivce odstranit?

Problém můžete vyřešit zakoupením odpěňovače, který pěnu ve vířivce během chvilky odstraní. Množství odpěňovače, které budete potřebovat, se značně liší podle množství a typu pěny. Z tohoto důvodu se doporučuje odpěňovač do vířivky přidávat postupně po malých dávkách, dokud pěnění nezmizí. Nejvhodnější je použít rozprašovač a přípravek aplikovat přímo na místo, kde se pěna nachází.

Dané přípravky fungují na principu snížení povrchového napětí vody a jejich častější použití by kvalitu vody nemělo ohrozit.

Jak se pěně ve vířivce vyhnout?

Jedním z nejjednodušších opatření je dbát na čistotu. Nevstupujte do vířivky po aplikaci opalovacích krémů, smyjte ze sebe zbytky šamponů a mýdel a odličte se. Také dbejte na pravidelné čištění a úpravu vody ve vířivce

Další problémy, které můžou vaši vířivkou potkat

Zákal vody

Kromě pěny ve vířivce se nejspíš každý majitel vířivky čas od času setká se zákalem vody. Typickou příčinou zákalu je příliš krátký cyklus filtrace nebo ucpané filtry. Pokud totiž voda neproudí, ani dezinfekce vás neochrání před nadměrným výskytem bakterií. Nedostane se totiž do všech rozvodů.

Tip: Nejen voda ve vířivkách, ale i voda v bazénech může být rájem pro bakterie. Přečtěte si, jak si poradit s bakteriemi v bazénu.  

Problému snadno předejdete, když budete filtr pravidelně čistit. Nejen, že tak bojujete proti množení bakterií a řas ve vodě, ale ochráníte i své čerpadlo před přehřátím.

Vířivka zanesená vodním kamenem

Za potrubím a tryskami zanesenými vodním kamenem stojí přílišná tvrdost vody. Zjistěte, jak jste na tom s tvrdostí vody, a předcházejte poškození své vířivky použitím změkčujících přípravků.   

Silný chlorový zápach

Silný chlorový zápach způsobuje nadměrné chlorování. U tohoto problému nejde pochopitelně pouze o zápach. Nadměrné množství chloru může podráždit vaši pokožku a oči i poškodit vířivku, konkrétně její nerezové a plastové části. Řešením je v tomto případě dopuštění čerstvé vody, aby došlo ke zředění množství chloru. Vhodné je i místnost pořádně vyvětrat.

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu kvality vody

I když se o svou vířivku staráte vzorně, neměli byste zapomínat na pravidelnou kontrolu vody. Teplá voda je totiž ideálním prostředím pro množení mikroorganismů a snižuje účinnost dezinfekčních prostředků.

Laboratoř Monitoring nabízí rozbory vody ve vířivce nejen pro soukromé účely, ale i pro podnikatele, kteří provozují vířivku pro veřejnost. Využijte proto našich služeb a zjistěte, jestli je vaše voda bezpečná.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám