6 jednoduchých rad pro ředění alkoholu

Podívejte se na naše jednoduché rady, jak a čím alkohol ředit. Důležité je hlavně ředit alkohol nezávadnou vodou.

1) Alkohol řeďte vodou

Ředění alkoholu metanolem je praktika, o kterou byste se rozhodně neměli pokoušet. Může totiž způsobit vážné zdravotní potíže. Kauza z roku 2012 je nám důkazem. Alkohol proto řeďte vždy vodou.

2) Pro výpočet ředění pálenky použijte vhodnou tabulku

Na internetu najdete celou řadu tabulek, ze kterých snadno vyčtete, kolik vody budete na ředění alkoholu potřebovat. V tabulce si zvolíte současnou a požadovanou koncentraci a okamžitě uvidíte, kolik litrů vody je potřeba na zředění jednoho litru pálenky. 

Například webová stránka Tech-info.cz uvádí tuto tabulku:

Zdroj: http://www.tech-info.cz/koncentrace-alkoholu.html

Na co si dát pozor: Aby nedošlo k omylu, ohlídejte si, v jakých jednotkách je tabulka uvedená.

Dají se najít i interaktivní tabulky, v nichž rovnou zadáte množství v litrech, současnou a požadovanou koncentraci. Tabulka pak provede výpočet za vás a ušetří vám práci. Doporučujeme hledat na spolehlivých webových stránkách, například na oficiálních webech palíren.

3) Dejte pozor na kvalitu vody, pro ředění alkoholu je zásadní

Důležitá je kvalita vody, kterou použijete. Měli byste zvolit vodu měkčí s nižším obsahem minerálních látek, zejména sloučenin hořčíku a vápníku. Pokud totiž zvolíte příliš tvrdou vodu, může se vám pálenka zakalit. Zákal se pak odstraňuje jen obtížně.

4) Vodu přilévejte do destilátu

Doporučuje se přilévat vodu do destilátu a ne naopak. Přilévejte pozvolna a stále míchejte.

5) Zajistěte stejnou teplotu vody a destilátu

Při ředění alkoholu je důležité, aby byla teplota obou kapalin stejná. Pokud podmínku nedodržíte, opět hrozí, že se vám vytvoří zákal.

6) Před ředěním pálenky proveďte zkoušku na malém množství

Pokud se na ředění slivovice či jiné pálenky chystáte poprvé, je určitě dobré začít s malým množstvím, na kterém si celý proces ozkoušíte. Pravděpodobnost úspěchu celého procesu se odvíjí i od vámi požadované koncentrace destilátu. Pokud chcete dosáhnout běžné koncentrace 50 až 55 %, hrozí vám menší riziko vzniku zákalu, než pokud chcete docílit koncentrace nižší. Platí, že čím nižší je požadovaná koncentrace, tím více závisí na kvalitě vody.

Jak zjistíte, zda je vaše voda kvalitní?

Při ředění alkoholu je zásadní, aby byla použitá voda kvalitní. Proto doporučujeme ověřit si ji rozborem vody, který ukáže nejen tvrdost vody a obsah minerálů, ale také přítomnost pesticidů, bakterií či těžkých kovů. Máte jakékoli dotazy? Neváhejte nás kontaktovat.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám