Sirovodík ve vodě: Co o něm musíte vědět?

Silně zapáchající sirovodík se nachází ve vaší kohoutkové vodě, i ve vašem těle. Je pro vás škodlivý? Jaké existují způsoby k odstranění sirovodíku z vody?

Každý z nás jistě zná typickou vůni sirovodíku. Je to ten smradlavý zápach po zkažených vajíčkách, se kterým se můžete setkat ve vašem ohřívači vody, v podzemních vodách nebo při návštěvě sopky před erupcí (tu vám ale rozhodně nedoporučujeme). Právě sopky jsou plné síry, tedy i její formy H2S, sulfanu, jak se jinak sirovodík nazývá. Pro nás je ale důležitá především přítomnost sirovodíku ve vodě. Co bychom měli o sirovodíku vědět a na co bychom si měli dát pozor? 

Pozor! Sirovodík dokáže být velmi toxický 

V malém množství, s jakým přirozeně přicházíme do styku, se nemusíme ničeho bát. Sirovodík v normální míře ve vodě nezpůsobuje závažné zdravotní problémy, můžete se setkat maximálně s podrážděním očí. Malé množství sirovodíku si dokonce tělo vyrábí samo a je pro nás prospěšné. Například reguluje proudění krve v cévách nebo ovlivňuje produkci hormonů. 

Ve větším množství, a to ať v plynném nebo kapalném stavu, je však pro lidi sirovodík vysoce toxický. Jeho vdechnutí zabraňuje tělu vstřebávat kyslík, může tak dojít k rychlému udušení. Tohoto se ale v domácnosti nemusíme bát. Největším strašákem sirovodíku je pro nás zápach a nebezpečí zničení spotřebičů nebo ucpání studen a zavlažovacích systémů. A přestože není sulfan ve vodě sám o sobě nebezpečný, zařizuje zvýšení látek, které pro nás už škodlivé jsou.  

Co sirovodík způsobuje a jak se proti tomu bránit 

Účinky sirovodíku nejsou po hygienické stránce nijak závadné, jeho bakterie však vytváří sliz, který dopomáhá množení jiných bakterií, které pro nás už problémové jsou. Sirovodíkový sliz tak zvyšuje hladinu železa nebo manganu, dvou pro zdraví velmi škodlivých složek vody. Kromě problémů se zdravím pak voda způsobuje vodní kámen či korozi, životnost vašich spotřebičů se tak může výrazně snížit.  

Zbavit se sulfanu můžete více způsoby. Sirovodík se odstraňuje oxidací. Ta funguje za pomoci odvzdušňování kyslíkem nebo za použití silného oxidačního činidla. Využít se dají i filtrační náplně, které oxidují rozpuštěním se ve vodě. Spotřebičům pak můžete pomoci dezinfekcí chlórem či ohřevem na 70 stupňů po delší dobu, při kterém bakterie síry zničíte. 

Blahodárný účinek sirných lázní 

Kromě sirovodíku ve vaší kohoutkové vodě se můžete setkat se sulfanem v sirných lázních. V těch se nachází celá řada látek. Krom sirovodíku je v ní vápník, sodík hořčík a další minerály. Celkově jsou lázně blahodárné především pro vaši pokožku. Často se do lázní chodí koupat lidi trpící lupénkou, atopickými ekzémy či jinými chronickými kožními onemocněními.   

Pijete vodu s vyšším obsahem sirovodíku? 

Chcete zjistit, jestli nemáte ve vodě vyšší hodnoty sirovodíku a doprovodných pro zdraví a spotřebiče závadných látek? Splňuje vaše voda všechny předepsané normy? Je to zásadní informace pro zdraví vás samotných i vaší rodiny. Nechte si od nás udělat rozbor pitné vody. Zajistíme vám chemický i bakteriologický rozbor, díky kterému budete vědět, jestli vám teče z kohoutku zdraví škodlivá voda, nebo ne. 

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám