Průjem z vody: Jak to řešit, aby se to už neopakovalo?

Voda, kterou pijete a kterou umýváte sebe nebo potraviny, nemusí být zdravotně nezávadná a může být z jednou z příčin průjmového onemocnění. Jak to řešit?

Jaké jsou příčiny průjmu? 

Průjem je obvykle příznakem infekce ve střevním traktu, která může být způsobena různými bakteriálními, virovými a parazitárními organismyNení neobvyklé, že má člověk průjem několikrát do roka, u určitých skupin lidí ale může být závažný – především u dětí, seniorů a lidí s různými zdravotními obtížemi. V takovém případě může dokonce průjem způsobit další zdravotní problémy. 

Existují tři klinické typy průjmu

  • akutní, který trvá několik hodin nebo dní, 

  • trvalý, který přetrvává několik týdnů, 

  • chronický, který trvá měsíc nebo déle. 

Nebezpečí průjmu spočívá především v dehydrataci – ztrátě vody a elektrolytů (sodíku, chloridů, draslíku a hydrogenuhličitanů) z těla. Nebezpečí také hrozí při červené, černé či dehtovité stolici, která by mohla znamenat krvácení do trávícího traktu.  

Mezi doplňující příznaky průjmu patří křeče a bolesti břicha, únava, horečka, nevolnost a zvracení. 

Může být průjem z vody? 

Ano, je to dokonce nejčastější příčina. Průjem je příznakem infekcí způsobených řadou bakteriálních, virových a parazitárních organismů, které se většinou šíří kontaminovanou vodou 

Koliformní bakterie 

Nejčastějšími původci, kteří se šíří při nedostatečných hygienických podmínkách, jsou koliformní bakterie, jako je rotavirus a escherichia coli. Snadno se mohou dostat do podzemních vod a studní. Způsobují koliku, střevní potíže a vzácně i vážné onemocnění, jako je břišní tifus.  

Enterokoky 

Další bakterie, které najdete ve vodě, půdě i rostlinách, jsou enterokoky. Jsou odolné vůči vysokým teplotám a způsobují mimo jiné i infekce močových cest.  

Legionella 

V domácím prostředí vám mohou způsobit zdravotní potíže například Legionelly v bojleru. Těm se daří v teplotách mezi 25 a 45 °C, proto je najdete právě v teplé voděKromě průjmu vám hrozí i to, že Legionelly při sprchování vdechnete a propukne u vás zápal plic nebo pontiacká horečka. 

Splach odpadů 

Ke kontaminaci vody dochází například tehdy, pokud je její zdroj v blízkosti prosakujícího septiku nebo městské kanalizace, pokud dochází ke splachu odpadů ze zemědělství z pole, při prudkých deštích a podobně. 

Další příčiny 

Na vině nejsou jen bakterie. Vliv na zdraví mohou mít také pesticidy, které se ve vodě objevují ze zemědělských postřiků. Dalšími příčinami může být alergie nebo nesnášenlivost některých potravin (celiakie nebo intolerance laktózy), nedostatečná osobní hygiena, potraviny, které jsou připravovány nebo skladovány v nehygienických podmínkách, ryby a mořské plody ze znečištěné vody nebo také nebezpečné skladování vody a manipulace s ní. 

Jak průjmu z vody zabránit? 

Prevencí průjmu je používání nezávadné pitné vody, lepší hygiena, pravidelné mytí rukou a omývání potravin. Je také důležité zjistit, jestli voda, kterou využíváte, není kontaminovaná.  

  • Vyhýbejte se vodě z vodovodu, studny nebo potokao které nevíte, jestli je v pořádku. Pokud potřebujete tuto vodu používat nebo pít, převařte ji po dobu tří minut.  

  • Pozor na ovoce, které bylo omyto v kontaminované vodě. 

  • Nekoupejte se ve vodě, která může být kontaminovaná. 

Dávejte si také pozor na to, co pijete na cestách. Tzv. cestovatelský průjem“ se objevuje po pití vody, která nebyla řádně ošetřena – nejčastěji v rozvojových zemích. Jako prevenci cestovatelského průjmu stačí dodržovat předchozí zásady. K tomu například nekonzumovat nepasterizované mléko a mléčné výrobky, opatrní byste měli být také při ochutnávání místních potravin a při konzumaci nedostatečně tepelně upraveného masa, syrové zeleniny a ovoce.  

Víte, jaká voda vám teče z kohoutku? 

Pokud se vám opakovaně objevuje průjem a nejste si jistí jeho zdrojem, nechte si udělat rozbor pitné vody. Zjistíte z něj možné znečištění a pravidelně můžete kontrolovat, jestli zdroj vody není kontaminovaný. Výskyt bakterií, virů a dalších parazitů není tak neobvyklý, jak by se mohlo zdát.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám