Prádlo po vyprání zapáchá: Může za to i nekvalitní voda?

Jeden z důvodů, proč vyprané prádlo nevoní, může být i tvrdá voda způsobující vodní kámen. Když se ho usadí více, může poškodit pračku.

Proč prádlo v pračce zatuchlo? 

Jednou z hlavních příčin je praní při nízkých teplotách a s nižší spotřebou vody. Z pračky se kvůli tomu nedokážou vypláchnout všechny usazené nečistoty, jako jsou nitě, chlupy, vlasy nebo také zbytky pracích gelů, které tam zůstávají a uhnívají. Ty se pak nárazově uvolňují – proto některé várky vypraného prádla páchnou a některé ne.  

Řešením je občas vyprat například ručníky nebo utěrky na vysokou teplotu, která zničí bakterie i plísně. Nebojte se je téměř vyvařit na 90 °C, stačí jednou za měsíc při běžném využívání pračky. Pokud má pračka vlastní program čištění, pravidelně ho využívejte.  

Zápach v pračce způsobuje i tvrdá voda 

Za zatuchlé prádlo může také vodní kámen, který se usazuje na topné spirále s dalšími nečistotami. Spirála tak nehřeje a ve studené vodě se prádlo jen špatně vypere. Navíc má pračka i větší spotřebu energie a životnost topného tělesa se výrazně zkrátí. 

Vodní kámen způsobuje tvrdá voda. Kromě toho, že zkracuje životnost spotřebiče, se v ní také špatně rozpouští mýdlo a prací prostředky.  

Jak odstranit zápach z pračky způsobený vodním kamenem? 

Existují speciální přípravky, které si s vodním kamenem poradí. Působí rychle a často stačí jedno použití, ale vždy je potřeba pečlivě vyčistit pračku – ideálně dvěma pracími cykly, které odstraní zbytky přípravku a vodního kamene. 

Prevencí mohou být změkčovače vody do pračky, používání aviváže a pravidelné odstraňování vodního kamene, ať se neusazuje příliš intenzivně. 

Ani měkká voda není bezproblémová 

Jestliže máte doma měkkou vodu, ani tak nemáte o starost míň. Vodní kámen se v pračce dokáže tvořit i tak. V takovém případě je ale škodlivá usazenina snadněji odstranitelná. Tvrdost vody se tedy vyplatí zkontrolovat v každém případě, abyste věděli, s jak silným vodním kamenem budete bojovat. Systematické odstraňování vodního kamene je totiž základem správného využívání pračky

Víte, jestli máte doma tvrdou vodu? 

Spolehlivý způsob, jak se dozvědět, jestli máte doma měkkou, nebo tvrdou vodu, je jednoduchý. Nechte si u nás v Laboratoři Monitoring udělat rozbor a zjistíte, jestli náhodou nepotřebujete využívat změkčovače vody a další prevenci.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám