Larvy v kompostu: Co s nimi?

Co dělat, když v kompostu máte larvy? Můžete ho použít na hnojení nebo ponravy poškodí vaše rostlinstvo? Jak se larev v kompostu zbavit?

Čí jsou bílé larvy v kompostu?

Pokud ve svém kompostu máte bíle larvy, nejspíše se bude jednat o larvy chroustů, lalokonosců nebo zlatohlávků.

Tip: Fungující kompost je trumfem zahrady. Přečtěte si, co do něj patří a naopak nepatří. 

Co tito brouci a jejich larvy způsobují?

Lalokonosci a jejich larvy

Lalokonosci jsou do černa či do šediva zbarvení brouci, kteří se živí listy (případně květy) rostlin. Velcí jsou přibližně 1 až 1,5 cm. V České republice je asi nejfrekventovanější lalokonosec rýhovaný, ale objevuje se zde i lalokonosec libečkový či černý. Na rostlinách zanechávají charakteristická půlkruhová vykousaná místa, která ovšem zpravidla neohrožují rostlinu jako takovou.

Skutečným problémem jsou spíše jejich bílé až nahnědlé larvy, které ožírají kořeny a kořenové krčky rostlin a ničí měkké hlízy. Rostliny následně vadnou a umírají.

Chrousti a larvy chroustů v kompostu

Bílé larvy v kompostu mohou patřit i chroustům. V Evropě se můžeme setkat s chroustem obecným a chroustem maďalovým. Dospělí chrousti dorůstají do délky dvou až tří centimetrů, jsou hnědě až černě zbarvení.  Chrousti se podobně jako lalokonosci živí listy stromů a případně i listy a květy dalších rostlin, larvy chroustů pak poškozují jejich kořeny.

Larvy zlatohlávků neškodí

V kompostu můžete narazit i na larvy zlatohlávků, brouků se zabarvením od zlatozelené do černé dle konkrétního zástupce. Dospělí zlatohlávci se živí květy, pylem, mízou stromů a jejich plody. U nás můžeme narazit např. na zlatohlávka tmavého, huňatého či zlatého.

Larvy zlatohlávků jsou oproti larvám chroustů a lalokonosců výjimečné tím, že neškodí. Živí se tlejícími rostlinami a trouchnivějcím dřevem. Jak poznáte larvy zlatohlávků od jiných velkých larev v kompostu? Podívejte se na to, jak se hýbou. Oproti ostatním larvám se přesouvají vlnivým pohybem, při kterém jsou na zádech.

Jak se zbavit larev v kompostu?

Rozhodně se nedoporučuje používat chemické prostředky proti larvám. Vhodným řešením je jednoduše škodlivé larvy chroustů a lalokonosců vybrat před používáním kompostu k hnojení. V případě larev pouze lalokonosců také můžete použít parazitické hlístice Heterorhabiditis, které larvy zahubí. Používat venku se mohou od dubna do října, obecně tehdy, kdy teplota není nižší než 12 °C alespoň po dobu několika hodin denně.

I když o tom ani nemusíte vědět, může být vaše zemina kontaminovaná. Jakkoliv budete mít kvalitní kompost na přihnojení, pokud ho smícháte se zeminou zamořenou pesticidy a dalšími nežádoucími látkami, vašim rostlinám se dařit nebude. Vsaďte proto na rozbor kompostu, který vám přesně řekne, jak na tom jste.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám