Larvy v kompostu: Co s nimi?

Co dělat, když v kompostu máte larvy? Můžete ho použít na hnojení nebo ponravy poškodí vaše rostlinstvo? Jak se larev v kompostu zbavit?

Čí jsou bílé larvy v kompostu?

Pokud ve svém kompostu máte bíle larvy, nejspíše se bude jednat o larvy chroustů, lalokonosců nebo zlatohlávků.

Tip: Fungující kompost je trumfem zahrady. Přečtěte si, co do něj patří a naopak nepatří. 

Co tito brouci a jejich larvy způsobují?

Lalokonosci a jejich larvy

Lalokonosci jsou do černa či do šediva zbarvení brouci, kteří se živí listy (případně květy) rostlin. Velcí jsou přibližně 1 až 1,5 cm. V České republice je asi nejfrekventovanější lalokonosec rýhovaný, ale objevuje se zde i lalokonosec libečkový či černý. Na rostlinách zanechávají charakteristická půlkruhová vykousaná místa, která ovšem zpravidla neohrožují rostlinu jako takovou.

Skutečným problémem jsou spíše jejich bílé až nahnědlé larvy, které ožírají kořeny a kořenové krčky rostlin a ničí měkké hlízy. Rostliny následně vadnou a umírají.

Chrousti a larvy chroustů v kompostu

Bílé larvy v kompostu mohou patřit i chroustům. V Evropě se můžeme setkat s chroustem obecným a chroustem maďalovým. Dospělí chrousti dorůstají do délky dvou až tří centimetrů, jsou hnědě až černě zbarvení.  Chrousti se podobně jako lalokonosci živí listy stromů a případně i listy a květy dalších rostlin, larvy chroustů pak poškozují jejich kořeny.

Larvy zlatohlávků neškodí

V kompostu můžete narazit i na larvy zlatohlávků, brouků se zabarvením od zlatozelené do černé dle konkrétního zástupce. Dospělí zlatohlávci se živí květy, pylem, mízou stromů a jejich plody. U nás můžeme narazit např. na zlatohlávka tmavého, huňatého či zlatého.

Larvy zlatohlávků jsou oproti larvám chroustů a lalokonosců výjimečné tím, že neškodí. Živí se tlejícími rostlinami a trouchnivějcím dřevem. Jak poznáte larvy zlatohlávků od jiných velkých larev v kompostu? Podívejte se na to, jak se hýbou. Oproti ostatním larvám se přesouvají vlnivým pohybem, při kterém jsou na zádech.

Jak se zbavit larev v kompostu?

Rozhodně se nedoporučuje používat chemické prostředky proti larvám. Vhodným řešením je jednoduše škodlivé larvy chroustů a lalokonosců vybrat před používáním kompostu k hnojení. V případě larev pouze lalokonosců také můžete použít parazitické hlístice Heterorhabiditis, které larvy zahubí. Používat venku se mohou od dubna do října, obecně tehdy, kdy teplota není nižší než 12 °C alespoň po dobu několika hodin denně.

I když o tom ani nemusíte vědět, může být vaše zemina kontaminovaná. Jakkoliv budete mít kvalitní kompost na přihnojení, pokud ho smícháte se zeminou zamořenou pesticidy a dalšími nežádoucími látkami, vašim rostlinám se dařit nebude. Vsaďte proto na rozbor kompostu, který vám přesně řekne, jak na tom jste.

Poptejte náš rozbor
Poptat rozbor
Není vám něco jasné?
Napište nám