Co patří a nepatří do kompostu

Fungující kompost je trumfem zahrady. Představuje kvalitní hnojivo, které obohatí půdu. Co patří a nepatří do kompostu?

Jak kompostovat: Založení kompostu

Ať už máte moderní plastový kompostér, nebo ohrádku stlučenou z prken, vyberte pro kompost spíše odlehlejší kout zahrady, který není vystaven přímému slunci ani silnému dešti. Nezapomeňte také na snadný přístup ke kompostu, který budete potřebovat jak pro jeho plnění, tak vybírání.

Kompost založte vrstvou zahradního odpadu ve výšce zhruba 25 cm. Na dno umístěte větvičky, abyste zajistili přísun vzduchu do spodních vrstev, a na ně může přijít například vlhké spadané listí nebo čerstvě posečená tráva. Jak si později povíme, vzduch i vlhkost jsou pro kompostování klíčové. V dobře založeném kompostu se rozběhne přeměna organických látek na humus, což poznáte tak, že se kompost začne do dvou dnů zahřívat na teplotu přes 50 °C. K rychlejšímu nastartování můžete do základu kompostu přidat již zralý kompost nebo chlévský hnůj.

Pokud péči o půdu na zahradě zanedbáte, nejenže to neprospěje vaší úrodě, ale může to také ohrozit životní prostředí. Přečtěte si náš článek o tom, jaké nebezpečné látky se mohou skrývat ve vaší půdě.

Co patří do kompostu

Bez obav můžete do kompostu přidat téměř všechny organické zbytky z kuchyně, zahrady i pastviny. Dřevnaté složky by přitom měly být co nejdrobnější, což zajistíte například zahradním štěpkovačem na větve stromů a keřů.

Do kompostu patří:

  • zbytky a slupky zeleniny
  • kávová sedlina, vylouhovaný čaj
  • vaječné skořápky
  • posekaná tráva, listí
  • dřevěná štěpka, nadrcená kůra stromů
  • trus býložravců

Co nepatří do kompostu

Při práci s kompostem se naopak vyvarujte veškerých masných a mléčných výrobků, chemicky ošetřených zbytků, napadených rostlin, papíru, plastu a jiných umělých materiálů. Pozor také na exkrementy masožravých zvířat, které by kompost znehodnotily, a zbytky pečiva kvůli hlodavcům.

Do kompostu nepatří:

  • zbytky masa a ryb
  • chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodů
  • mléčné výrobky
  • noviny a časopisy
  • plast, sklo, kov, textil
  • rostliny napadené chorobami
  • plevel s kořínky

Základní pravidla kompostování: Skladba, vzduch, vlhkost

Jak správně kompostovat, aby výsledkem bylo kvalitní hnojivo bohaté na živiny? Neobejdete se bez těchto tří základních pravidel:

​      1. Vyvážená skladba materiálů

Základem kompostu, který se dobře rozkládá a obsahuje pestré spektrum živin, je vyvážená skladba materiálu, který do něj přihazujete. Uhlíkaté a dusíkaté materiály ideálně směšujte v poměru 1:1. Uhlíkaté materiály si můžete jednoduše představit jako hnědou hmotu, tedy například dřevo nebo tvrdší části zeleniny. Dusíkaté materiály zase jako hmotu zelenou, tedy posečenou trávu nebo kuchyňský bioodpad.

2. Kompost musí dýchat

Mikroorganismy v kompostu potřebují pro své optimální fungování velké množství kyslíku. Pravidlem správného kompostování je proto průběžné přehazování kompostu, které zajistí provzdušnění a promíchaní všech složek a omezí zápach.

3. Udržujte optimální vlhkost

Nedostatek vlhkosti zastavuje proces rozkladu, její nadbytek naopak vede k tlení. Jak poznat optimální vlhkost? Udělejte si jednoduchý test. Vezměte do dlaně kompostovaný materiál a pevně ho zmáčkněte. Při optimální vlhkosti se neobjeví voda a materiál zůstane stlačený k sobě. V letních měsících bude nejspíš potřeba kompost provlhčit užitkovou vodou, při silnějších deštích naopak prosypávat například pilinami.

Při správné péči bude čerstvý kompost hotový za tři až šest měsíců, vyzrálý kompost získáte za půl roku až rok.

Jak kompostovat: Další rady a tipy

Jak si kompostování usnadnit a jak zajistit, že bude probíhat optimálně?

  • Pozvěte žížaly. Takzvané vermikompostování totiž zaručuje rychlejší získání na živiny bohatého kompostu. Pokud je vaše zahrada na žížaly hnojní chudá, můžete nasadit speciální brazilské žížaly. Zároveň pozor na larvy v kompostu.
     
  • Používejte kompostovatelné pytle. Pokud máte například po sekání zahrady hodně materiálu najednou, uskladněte ho zatím v kompostovatelných pytlích, které se později rozloží spolu s bioodpadem.
     
  • Objednejte si rozbor kompostu. Jen tak zjistíte, zda je váš kompost skutečně bohatý na všechny živiny, které pak předává půdě, a zda neobsahuje škodlivé bakterie. Rozbor kompostu například odhalí, zda je vlhkost kompostu optimální, jaký je poměr uhlíku a dusíku, nebo zda se v kompostu nevyskytuje Salmonella. Laboratoř Monitoring provádí jak rozbor kompostu pro kompostárny podle vyhlášky 341/2008 Sb., tak rozbor kompostu pro soukromé osoby na základě individuálních požadavků.
Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám