Co jsou koliformní bakterie?
Koliformní bakterie jsou bakterie střevního původu, které žijí ve střevním traktu živočichů včetně člověka. Do vody se mohou dostat ze septiků a městské kanalizace, splachem odpadů ze zemědělství (močůvky, hnoje a podobně) nebo splachem z pole. Pokud máte studnu, která je v blízkosti nesprávně uzavřeného septiku nebo hospodářského objektu, měli byste se mít před těmito bakteriemi na pozoru.
Koliformní bakterie způsobují zdravotní potíže
Ve vodě pro lidskou spotřebu se koliformní bakterie nesmí vyskytovat – jsou zdrojem infekcí, nevolností, střevních potíží a dlouhodobých zdravotních problémů. Jejich nebezpečí spočívá také v tom, že ve vodě nejsou vůbec postřehnutelné – voda nezapáchá, nemá odlišnou barvu a bakterie jsou lidským okem nepostřehnutelné.
Vodu kontaminovanou koliformními bakteriemi není vhodné používat ani ke koupání nebo zalévání, aby se bakterie nedostaly také do potravin.
Tip: Velmi nebezpečné jsou i bakterie Legionelly, které se vyskytují v bojlerech. Vyhněte se jim pravidelným čištěním.
Převaření vody s koliformními bakteriemi
Koliformní bakterie nepřežijí v prostředí, kde je více než 50 stupňů Celsia. Obyčejným převařením vody je tedy dokážete zahubit. Jde sice o účinnou metodu, ale při používání velkého množství vody je poněkud nepraktická. Proto se na odstranění koliformních bakterií využívají především různé filtrace a chemické dezinfekce.
Odstranění koliformních bakterií z vody
K odstranění koliformních bakterií z vody se využívají fyzikální i chemické metody:
Dezinfekce UV lampou
Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.
Výhodou této metody je bezesporu to, že se nevyužívá chemických prostředků a jde o ekologickou variantu, která je šetrná k životnímu prostředí i ke zdraví člověka.
Reverzní osmóza
Dalším řešením je filtr na bázi reverzní osmózy – univerzální vodní filtr, jehož princip je založený na použití buněčné stěny. Přes ni se nedostanou žádné bakterie a viry a skrz dokáží projít jen molekuly vody. Filtr takto dokáže odstranit 99 % bakterií.
Tip: Váháte, jestli si filtr pořídit? Přečtěte si, co je reverzní osmóza a jak funguje.
Chemická dezinfekce
Účinnou a nízkonákladovou metodou je dezinfekce vody pomocí chloru a jeho sloučenin. Má ale i své nevýhody. Eliminuje sice spolehlivě bakterie a viry, ale ve větším množství je škodlivý pro naše zdraví, ať už v pitné vodě, nebo ve vodě, kterou vdechujeme při sprchování.
Zjistěte, jestli ve vodě máte koliformní bakterie
Výskyt koliformních bakterií ve vodě není nijak vzácný, stačí například nedodržet postupy a nařízení, které se týkají úpravy vodovodního potrubí. Přesvědčili se o tom také obyvatelé Dejvic v roce 2015, kdy přibližně 32 000 obyvatel mělo kontaminovanou kohoutkovou vodu. Dalším důvodem mohou být i silné deště, které napomohou kontaminaci vody splachováním hospodářského odpadu.
Bakterie a viry se jednoduše dostanou kamkoliv, proto je důležité nezapomínat na pravidelnou kontrolu kvality vody. Nejjednodušším způsobem je rozbor pitné vody. Zjistíte z něj možné biologické nebo fekální znečištění vody a díky němu můžete pravidelně kontrolovat, jestli je váš zdroj vody kvalitní.