Jak zvýšit pH v bazénu

Součástí správné údržby bazénu je i kontrola pH. Co dělat, když je příliš nízké? Pomůže soda?

Optimální hodnota pH vody v bazénu

Pomocí ukazatele pH zjišťujeme, jestli je voda kyselá nebo zásaditá. Hodnoty pH se pohybují na škále 1 až 14.

Co značí jednotlivé hodnoty pH:

  • pH 7 – neutrální prostředí

  • pH nižší než 7 – kyselé prostředí

  • pH vyšší než 7 – zásadité prostředí

Optimální hodnota pH vody v bazénu se pohybuje přibližně okolo hodnoty pH 7. Sama vyhláška č. 238/2011 Sb. stanovuje povolené pH pro veřejné bazény na rozmezí 6,5–7,6. Pokud se vaše pH vody v bazénu vejde do tohoto rozmezí, máte vyhráno.

Co způsobuje příliš nízké pH vody?

Nízké pH škodí vašemu bazénu. Při nízkých hodnotách korodují kovové části bazénu, určitě si nikdo netouží pořizovat nové schůdky jen kvůli špatnému pH v bazénu. Příliš kyselá voda neprospívá ani plastovým součástkám, které blednou a opotřebovávají se. Potrápí i vaši peněženku, protože se zvyšuje spotřeba chloru – kvůli špatnému pH se začínají množit řasy.

V souvislosti se spotřebou chloru se setkáte s ještě jednou nepříjemnosti, a sice s vázaným chlorem. Ten ve vodě vzniká v důsledku špatného pH bazénu, když dochází ke smíchání chloru (z dezinfekčních přípravků) a potu s kosmetickými přípravky. Taková voda navíc dráždí oči a pokožku.

Tip: Kosmetické přípravky mohou způsobovat i další problémy jako je pěna. Snad ještě častěji než v bazénu se s ní setkáme ve vířivce. Podívejte se, jak pěnu ve vířivce odstranit.   

Jak pH v bazénu zvýšit?

Vsadíte na jistotu, když si zakoupíte specializované produkty na zvyšování pH v bazénu. Tyto produkty často mívají v názvu svůj účel, označení pH plus. Pokud potřebujete použít skutečně velké množství přípravku, dávkujte postupně, abyste dosáhli správné hodnoty pH a vodu naopak neudělali příliš zásaditou. Dbejte na pokyny uvedené u vámi zvoleného přípravku.

Kromě toho existuje i domácí řešení v podobě těžké sody (uhličitanu sodného). Jeden litr těžké sody v 31% koncentraci na 20 m3 zvýší pH o jeden stupeň. Správně spočítané množství pak nalejte do vody, zapněte filtraci a nechte 12 hodin působit. Pokud si ale netroufáte na domácí experimentování, specializované produkty váš problém vyřeší stejně dobře.

Začněte měřením pH bazénu

Ze všeho nejdříve je ale potřeba pH v bazénu změřit. K tomu můžete využít například služby naší Laboratoře Monitoring. Kromě pH vám totiž podáme celkový obrázek o stavu vaší vody. V bazénové vodě se snadno mohou přemnožit bakterie nebo se může stát, že používáte moc chloru. Nechte si u nás udělat rozbor vody a zjistěte, jestli je vaše pH i kvalita vody v bazénu v normě.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám