Jak snížit vyšší množství chloru v bazénu?

Snížit chlor v bazénu můžete několika způsoby. Kromě chemických přípravků existují i nechemické možnosti, jak se chloru zbavit. V článku se dozvíte víc.

Chlor je účinná, ale nebezpečná dezinfekce  

Dezinfekce vody a příprava bazénu na novou sezónu je důležitá. Většinou sáhneme po chlorové dezinfekci, která účinně bojuje proti řasám, bakteriím a dalším mikroorganismům. Chlor můžeme použít i v případě, že chceme vodu v bazénu projasnit. Při aplikaci chloru do vody musíme ale sledovat jeho hodnoty, které by se měly ideálně pohybovat mezi 0,3 a 0,6 mg/l. V rozmezí těchto hodnot není chlor pro naše zdraví škodlivý. 

Jakou jsou příčiny vyššího obsahu chloru? 

Voda v bazénu vykazuje vyšší obsah chloru hned z několika různých příčin. První možností je špatné dávkování, kdy aplikujeme do vody více chloru, než je vhodné. Existují ale i další příčiny, mezi které se řadí: 

  • vysoké pH 

  • nízké pH 

  • přikrytý bazén, ze kterého chlor nevyprchává 

  • přirozené hromadění chloru 

Co způsobuje vyšší obsah chlóru ve vodě? 

Vysoká koncentrace chloru dráždí dýchací cesty a oči, vysušuje pokožku, ale také může nenávratně poškodit imunitní systém a činnost srdce. Chlor má negativní vliv například i na barevnost bazénu nebo může způsobit vznik koroze kovových částí. 

Že je chloru ve vodě víc, než by bylo zdrávo, zjistíte jednoduše. Vybrat si můžete z několika možností, jako jsou lakmusové papírky, tabletové nebo kapkové testery. Tabletové testery patří mezi oblíbené, protože nejsou příliš drahé. Kapkové testery jsou dražší, ale přesnější. Obsah chloru byste měli měřit pravidelně, ideálně alespoň jedenkrát týdně. 

Jak odstranit chlor z bazénu? 

Chloru v bazénu se můžete zbavit chemickými i nechemickými způsoby. Které to jsou? 

Udržujte správné pH 

Správné pH vody je základ. Mělo by se pohybovat mezi 6,8–7,6. Pokud je pH vyšší, existuje vyšší riziko vzniku zakalené vody, zelené vody s řasami i vyšší koncentrace chloru. 

Tip: Trápí vás zelené řasy v bazénu? Přečtěte si, jak se jich zbavit. 

Větrejte  

Máte zastřešený bazén? I to může mít vliv na vyšší obsah chloru. Bazén větrejte, protože chlor na vzduchu vyprchává.  

Použijte Chlor Stop 

Chlor Stop je přípravek, který snižuje množství chloru, kyslíku a bromu v bazénové vodě. Můžete ho do vody aplikovat vždy, když zjistíte, že se některá ze zmíněných látek ve vodě vyskytuje v nadměrné koncentraci. 

Omezte chemii UV lampou 

Pokud chcete snížit množství používaných chemických dezinfekcí, můžete si nainstalovat UV lampu. Ta účinně ničí bakterie, viry a snižuje i množství chloru.  

Optimalizujte množství chloru 

Abyste zabránili hromadění chloru, nebo naopak jeho nízkým hodnotám, vsaďte na pomalurozpustné tablety. Chlorové pomalurozpustné tablety umí udržet ideální obsah chloru ve vodě. Nevkládají se do bazénu, ale do dávkovače na chlor, jinak by nás čekalo vybělené dno bazénu. 

Vodu v bazénu testujte 

Objednejte si rozbor vody v bazénu, díky kterému se dozvíte, jaké množství chloru, bakterií a jiných organismů obsahuje voda, ve které se koupete. Vyhnete se tak možným zdravotním potížím.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám