Začala vám téct z kohoutku rezavá voda? Víte, co s tím?

Na první pohled banalita, která ale může mít negativní vliv nejen na domácí spotřebiče. Jak zjistit, co skutečně stojí za rezavou vodou z kohoutku, a jak s ní naložit?

 

Rezavou vodu způsobují většinou oxidy železa

Rezavohnědé zabarvení vody mají většinou na svědomí částice oxidů železa, které vznikají korozí vodovodního potrubí. Za normálních okolností se tyto částice usazují na stěnách potrubí, může ale nastat několik situací, kdy se uvolní do pitné vody.

 

Proč vám doma teče rezavá voda

Částice železa se mohou uvolnit z potrubí do pitné vody především vlivem zvýšeného průtoku vody. Pokud voda začne proudit příliš rychle, vezme s sebou i částice železa z povrchu potrubí. Problém rezavé vody může ale vzniknout i v opačné situaci – kvůli dlouhodobějšímu setrvání vody v potrubí. Obecně je rezavá voda problémem staršího typu vodovodního potrubí, jehož vnitřní povrch není nijak chráněn.

 

Rezavá voda z kohoutku: Je třeba se znepokojovat?

Oxidy železa způsobující rezavohnědé zabarvení vody nejsou zdraví škodlivé; při koncentracích pod miligram na litr nehrozí žádné zdravotní riziko. Uvolněné částice železa mohou ale zapříčinit nepříjemnou chuť vody a v každém případě negativně ovlivní její vzhled.

Jak ale zjistit přesnou koncentraci železa ve vaší pitné vodě? A jak získat jistotu, že se skutečně jedná pouze o zvýšené množství železa a že za rezavou vodou není žádný větší problém? Stoprocentní jistotu o kvalitě vody z kohoutku vám dá jedině laboratorní rozbor pitné vody. Ten kromě příčiny rezavého zbarvení odhalí také přítomnost bakterií a jiných škodlivin, které vám možná denně tečou do sklenice.

 

S rezavou vodou neperte, ani nepoužívejte myčku

Kromě nepříjemné chuti a viditelného zabavení vody má vyšší koncentrace oxidů železa také negativní vliv na domácí spotřebiče. Jejím vlivem totiž může dojít k zanesení trysek a ventilů spotřebičů. Při praní by vás zase mohlo nemile překvapit obarvení prádla. Proto v době, kdy vám doma teče rezavá voda z kohoutku, omezte používání domácích spotřebičů na minimum.

 

Co dělat, když teče rezavá voda

Ve většině případů postačí nechat rezavou vodu odtéct. Pokud vám ovšem teče rezavá voda z kohoutka příliš dlouho nebo se problém často opakuje, kontaktujte svého dodavatele pitné vody. Ten si s problémem poradí tzv. odkalením vodovodních řadů neboli jejich propláchnutím. Řešením dlouhodobě zvýšené koncentrace rzi je také filtrace vody z kohoutku prostřednictvím vodních filtrů.

Potýkáte se někdy s bíle zabarvenou nebo zapáchající pitnou vodou? V tom případě se mějte na pozoru, i tady bude potřeba laboratorní rozbor vody. Přečtěte si náš článek o možných příčinách a řešení.

 

Příčina rezavé vody se možná nachází pod vaší střechou

Může se ale také stát, že na vině není distribuční síť vašeho dodavatele, ale že příčinou rezavé vody jsou vnitřní rozvody vody přímo u vás doma. V takovém případě neváhejte kontaktovat majitele objektu, který za rozvody zodpovídá.

Pamatujte, že kvalitní voda by vždy měla být čirá. Pokud vám tedy teče z kohoutku rezavá nebo jinak zabarvená voda, objednejte si laboratorní rozbor pitné vody.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám