Jak poznáte mangan a železo ve vodě?
Charakteristickým znakem železité vody je rezavý zákal a sediment. Sloučeniny manganu se projevují zase „mastnými“ skvrnami na povrchu vody, která navíc výrazněji zapáchá. Všechny příznaky zesílí při ohřívání vody. Nejspolehlivějším způsobem jsou samozřejmě rozbory pitné vody.
Proč se vlastně při problémech s manganem vždy zmiňují i problémy se železitou vodou? Mangan je ve většině případů ve vodě vázaný se železem. Proto, pokud zjistíte problémy s manganem, pravděpodobně vás čeká i řešení železité vody.
Proč problém s manganem řešit?
Přítomnost manganu a železa ve vodě způsobuje hygienické a technologické závady. Začnou se vám usazovat v pračce, kotli, trubkách, bojleru a všech dalších spotřebičích, které máte na studnu napojené. Mangan tvoří obtížně odstranitelné skvrny – například při praní prádla. Pokud vám zašpiní keramické předměty, jako jsou umyvadla, zabarvení už se nezbavíte.
Železo ani mangan samy o sobě nepodporují korozi. Ale jejich stabilní forma, do které při kontaktu se vzduchem přecházejí, je nerozpustná a barevná (železo je rezavé, mangan je černý).
Je mangan zdraví škodlivý?
Železo ani mangan nejsou pro zdraví člověka přímo škodlivé, ale i tak doporučujeme jejich přítomnost řešit. Zhoršují totiž chuť i vzhled vody a poškozují přístroje. Pokud chcete namítat, že železo přijímané v potravě je zdraví prospěšné, máme špatnou zprávu – ve vodě nemá tu správnou formu, aby ho naše tělo dokázalo zpracovat a vstřebat.
Limity v pitné vodě jsou 0,2 mg/l pro železo a 0,05 mg/l pro mangan. V případě, že jde o surovou podzemní vodu, může mít až 0,5 mg/l železa a 0,1 mg/l manganu.
Jak odstranit mangan z vody?
Na odstranění manganu a železa z vody můžete využít několik metod. Může jít o mechanickou aeraci, oxidaci nebo filtraci. Pro chaty, domácnosti a rodinné domy se nejvíce používá metoda iontové výměny. Filtrační konvice vám s odstraněním železa a manganu nepomohou.
Odstranění manganu filtrací
Konkrétní filtr vám doporučí firma, která se úpravou vody zabývá. Existuje více faktorů, k jakým je potřeba přihlédnout. Obecně můžete při odstranění manganu a železa vybírat mezi:
-
filtrem na bázi oxidace: Díky kyslíku se vytvoří viditelná nerozpustná sloučenina oxidu železa a oxidu manganu. Díky tomu se vysráží všechny škodliviny, které se odfiltrují. Při nízkém pH vody nemusí fungovat.
-
filtrem na bázi iontové výměny: Voda proteče přes filtr, který zachytí částečky manganu a železa a přemění je na sodík.
Odstranění manganu chlorem
Při použití chloru dochází k oxidaci, mangan se uvolní a způsobí zabarvení vody do hněda. Většinou to skončí tak, že se na dně nádoby vysráží hnědý povlak – záleží na koncentraci manganu ve vodě. Nedoporučujeme využívat tuto techniku odstranění v případě, že budou pitnou vodu využívat kojenci a lidé se zdravotními problémy.
Jak zjistíte množství manganu a železa ve vodě?
Železo a mangan se ve vodě často objevují vedle dalších nežádoucích prvků. Nejčastěji jsou to vápenaté, amonné nebo dusité usazeniny. Proto doporučujeme před zapojením přístrojů a výběrem vhodného filtru na úpravu vody nejprve provést rozbor pitné vody. Kontaktujte naši laboratoř.