Prohloubení kopané studny: Jak na to?

Prohloubení studny není úplně snadná záležitost. Prozradíme vám, jaká povolení budete potřebovat i kolik vás prohloubení bude stát.

Nedostatek vody není způsoben vždy jen suchem

Pro úplnost je potřeba zmínit, že malé množství vody ve studni nemusí být nutně způsobeno suchem. Je možné, že za léta používání došlo k zanesení studny, a problém tak možná vyřešíte jejím pouhým vyčištěním.

Pokud však zvážíte hydrologickou situaci v posledních letech, sucho je velmi pravděpodobnou příčinou nedostatku vody v kopané studni, která svým obsahem přímo závisí na množství srážek. V tomto případě se budete muset uchýlit k prohloubení studny.

Ale pozor - prohloubením kopané studny si ne vždy pomůžete, pramen se totiž může prohloubením ztratit, přestože to není běžné.

Jak prohloubení studny probíhá a co budete potřebovat?

Prohloubení kopané studny probíhá zpravidla tak, že se na dně stávající studny vykope další studna. Výjimečně je možné kopanou studnu prohloubit i vrtem, ale tento způsob se příliš nedoporučuje, protože je obtížný a studna se takto dá prohloubit nanejvýš o 10 metrů.

Stejně jako v případě vybudování studny nové, ani při prohloubení studny se neobejdete bez územního rozhodnutí od stavebního úřadu a povolení od vodoprávního úřadu. Samozřejmostí je i hydrogeologický posudek, který všemu předchází. Jakmile zařídíte veškerá povolení, je na čase, abyste si našli odbornou firmu, která vám prohloubení studny realizuje.

Poslední důležitou otázkou je také cena prohloubení kopané studny. Za prohloubení studny zaplatíte přibližně v rozmezí 10 až 15 000 Kč za metr, částka se ale může značně lišit dle konkrétních podmínek, jako je například hloubka a šířka studny či druh použité techniky.

Tip: Uvažujete místo prohloubení kopané studny o vývrtu studny vrtané? Seznamte se nejdříve s výhodami a nevýhodami kopaných a vrtaných studní.

Prohloubení kopané studny: ne vždy to jde

Ne každou studnu můžete prohloubit. Problém vyvstává, například když má vaše studna malý průměr, kde se obtížně manipuluje. Pokud je skládaná z kamenů a nestojí na pevném materiálu jako je skála, může se při prohlubování zhroutit. To samé platí pro všechny studny, které mají dno z nesoudržného materiálu. Pokud kopanou studnu prohloubit nelze, můžete si místo toho nechat na zahradě zhotovit nový vrt. Situaci by měl posoudit hydrogeolog, který vám také navrhne vhodné řešení.

Rozbor vody vás nemine

Ať už jste problém s nedostatkem vody v kopané studni vyřešili tak, že jste postavili studnu zcela novou, nebo jste původní studnu prohloubili, před jejím užíváním je důležité zkontrolovat kvalitu vody. Rozbor vody ve studni je navíc povinnou součástí žádosti o kolaudační souhlas k užívání vodních děl. Bez kolaudačního souhlasu byste nebyli oprávněni čerpat vodu ze studny. Obraťte se proto na nás a objednejte si rozbor vody ze studny u Laboratoře Monitoring. Pro vzorky si bez problému přijedeme až k vám.

Není vám něco jasné?

+420 266 316 272
Napište nám